Advertisement

İngiltere’de hükümetin sahip olduğu en büyük banka olan Royal Bank of Scotland Group Plc (RBS), yeniden yapılandırma ve Döviz manipülasyonu soruşturması için likidite ayırması ile birlikte ilk çeyrek dönemde analist beklentilerinden daha büyük bir zarar açıkladı.

Bankanın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre net zarar, 446 milyon pound (687 milyon dolar) olarak gerçekleşti. RBS bir önceki dönemde 1.2 milyar pound kar elde etmişti. Bloomberg anketine katılan 4 analistin tahminleri 175.5 milyon poundluk bir kayıp verileceği yönündeydi. İdari ve hukuki ödemeler 856 milyon pound olarak gerçekleşti. Bu miktara traderların döviz göstergelerinde yaptıkları manipülasyon ile ilgili suçlamalara karşılık ödenen 334 milyon poundluk ceza da dahil.

57 yaşındaki CEO Ross McEwan, bankanın işlem birimini daraltıyor, İngiliz tüketicilere ve ticari kredilere odaklanmak için küresel olarak küçülmeye gidiyor. McEwan, 7 yıldır üst üste verilen yıllık kayıpları terse döndürmeyi amaçlıyor. Ancak geçmiş suistimallere bağlı olarak süreç artan maliyetlerle engellendi.