Advertisement

Deutsche Bank AG’ye göre Türk bankaları, gelişen piyasaların para birimlerinde yaşanan değer kayıplarından analistlerin tahmin ettiği ölçüde zarar görmüyor.

Deutsche Bank ekonomisti Kubilay Ozturk, “Ülkenin döviz kurundan kaynaklan riskler, pek çok yatırımcı tarafından abartılıyor” dedi. Ülkenin en büyük beş bankasından şimdiye kadar üçü kar açıklamalarını gerçekleştirdi ve tümü de beklentileri aştı. Bankalar batık kredi miktarların bir kötüleşme bildirmediler.

Ozturk, “Piyasaların, şirketlerin Döviz yükümlülüklerinden yayılan riskleri anlayışı ve gerçek arasında bir fark olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler ve kredi derecelendirme kuruluşları, hız şekilde değer kaybeden Türk Lirası’nın Türtk şirketlerinin borçları geri ödemesini zorlaştırdığı uyarısında bulunuyorlardı. Fitch Ratings  geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Türk şirketlerinin gelişmekte olan piyasalar içinde para birimi dalgalanmalarına en korunmazsı şirketler olduğunu belirtmişti. Moody’s Investors Service ise yükselen sorunlu kredilerin bankaların varlık kalitesini ve karlarını baskılayacağı tahmininde bulunmuştu.

Ancak açıklanan verilere göre Türk bankalarında batık kredi oranı 2014 ile aynı seviyede kaldı ve banka karları geçtiğimiz yıldan daha güçlü gerçekleşti. Bankacılık sektörü genelinde geri ödenmeyen yüzde 2.9’luk kredi oranı, varlık yönetim şirketlerine satış paketleri tarafından dolduruldu. Rusya’da bu seviye yüzde 5.6, Polonya’da ise yüzde 8 seviyesinde.