Advertisement

Londra merkezli Markit Economics’in Nisan ayı için olan nihai imalat sanayi endeksi, Mart ayındaki 55.7 seviyesinden 54.1’e inerek 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Satın alma yöneticileri göstergesinin (PMI) 50’nin üzerinde seyretmesi genişlemeye işaret ediyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler endeksin Nisan ayının öncü seviyesi olan 54.2’de değişiklik göstermeyeceği tahmininde bulunuyordu.  Ekonomistlerin tahminleri 54 ile 56 arasında değişiklik gösteriyordu.

Markit’in hazırladığı sipariş göstergesi 57.2 seviyesinden 55.3’e geriledi. Fabrika üretimi ise 4 ayın en düşük seviyesine indi.

Markit başekonomisti Chris Williamson, “İmalat sanayi üretimindeki artış bu yılın en düşük seviyesine zayıfladı ve ihracat Kasım ayından bu yana ilk kez geriliyor. Anket sonuçları dolardaki yükselişin ekonomiye zara verdiği ile ilgil endişeleri artırıyor” değerlendirmesini yaptı. Markit göstergesi 600’den fazla ABD’li imalat şirketinin katılımıyla gerçekleşen bir ankete dayanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Mayıs 2015 Cumartesi, 21:37 Misafir Para notunu yükseltiyor çin parasına satış söz konusumu çin malları ucuza gidiyor bilinmez fed in fazine gerek yok dolar 1.95 olsun çok bile