Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(13:40'ta güncellendi)

Altın, Cuma günü açıklanacak olan ve Fed'in ne zaman faiz artırımına gideceğine ilişkin işaretler vermesi beklenen ABD istihdam verileri öncesi, ons başına 1,200 doların altında tutundu.

Altın geçen hafta, Fed'in ABD büyümesinin sıçrama yapacağını kaydetmesinin, karışık gelen veriler ile birlikte faiz artırımlarının ötelenebileceği spekülasyonunu zayıflatmasının ardından, bu yılki kazançlarını geri verdi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının faizleri artırmadan önce ücretlerin artmakta olduğuna ilişkin daha fazla işaret beklemesi gerektiğini kaydederken, diğer iki Fed yetkilisi, geçen haftaki açıklamalarında, merkez bankasının herhangi bir toplantısında faiz artırımına gitmeye haır olduğunu söyledi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları altı haftanın en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Piyasa bu hafta açıklanacak olan ABD istihdam verisinde odaklanmaya devam ediyor" dedi ve "Zayıf bir veri altını 1,200 doların üzerine itebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın,Pazartesi günü yüzde 0.8 yükseldikten sonra, fazla değişmeyerek, Londra saati ile 10:57'de ons başına 1,187.49 dolarda kaldı. Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, önceki seansta yüzde 1 değer kazanmasının ardından, fazla değişmeyerek ons başına 1,186.40 dolarda kaldı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 40 altındaydı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları, Pazartesi günü, 0.5 ton düşerek 1,626.8 tıona geriledi, ancak halen 19 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesi yakınında.

Cenevre'de altın rafinerisi MKS (Switzerland) SA'nın Döviz ve metal işlemleri müdürü Bernard Sin, "1,180 doların altında, özellikle Asya'dan, iyi fiziki talep var," dedi ve "Bu iyi bir iaşret. Zirqa yatırımcıların yeniden altına döndüğü konusundaki güveni güçlendiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de Cuma günü TSİ 15:30'da açıklanacak olan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 230,000 artması bekleniyor. Bu veri Mart ayında 126,000 artmıştı. İşsizlik oranının ise, aynı dönemde, yüzde 5.5'ten yüzde 5.4'e gerilemesi öngörülüyor.

Spot gümüş fazla değişmeyerek ons başına 16.4005 dolarda kaldı. Palladyum yüzde 0.2 düşüşle ons başına 781.25 dolara düşerken, platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,144.63 dolara indi.

(13:40'ta güncellendi)