Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan’ın uluslararası kreditörlerle gerçekleştirdiği görüşmeler, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun ülke hükümetinin karşılaştığı krizin boyutunu göstermesi beklenen yeni tahminlerini açıklamaya hazırlanması ile birlikte devam ediyor.

Her iki taraftan yetkililer, süreçte ilerleme kaydedildiğini belirtseler de Yunanistan’ın bankalarına likidite akışını garantilemesi için bir uzlaşı henüz sağlanmış değil. Görüşmelerle ilgili bilgi sahibi bir kişinin ifadesine göre ülkenin içinde bulunduğu likidite sıkıntısı, kırılgan toparlanmayı tehdit ediyo. Yeni tahminlerini Salı günü açıklayacak olan Komisyon, Yunanistan için büyüme ve bütçe tahminlerini düşürebilir.

Zayıflayan ekonomik görünüm Başbakan Alexis Tsipras’ın müzakere ekibine Yunanistan’ın kreditörlerin talep ettiği bütçe hedeflerine ulaşamayacağına yönelik bir hareket alanı sağlayabilir.

Paris’teki Credit Agricole CIB ekonomistlerinden Frederik Ducrozet, “Yunan ekonomik koşulları oldukça hızlı geriliyor. Bu, mali gelirler ve müzakereler açısından negatif bir durum. Ancak öte yandan Yunanistan’a pazarlık gücü sağlayabilir” dedi.

Komisyon Şubat ayındaki büyüme tahmininde yüzde 2.5’e işaret etmişti. Faiz dışı bütçe fazlası beklentisi ise yurtiçi hasıla büyümesinin yüzde 4.8’i seviyesindeydi.  Yunanistan bütçe fazlası hedefinin ulaşılamaz olduğunu ve yüzde 1.5’lik bir hedefin daha gerçekçi olduğunu savunuyor.