Advertisement

(20:00’de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Yunan hisselerinin borç pazarlıklarının suya düşeceği endişesiyle düşmesi üzerine 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 düşerek, 391.01’den günü kapadı. Endeks tahminlerden iyi çıkan şirket finansalları doğrultusunda yüzde 1.1 yükselmişti. Yunanistan’da ASE Endeksi yüzde 3.9 geriledi ve 7 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Endeks bu yıl itibarıyla yüzde 14 artış kaydetti. AB Komisyonu, Zayıf euro ve AMB’nin parasal gevşeme programı doğrultusunda Euro Bölgesi büyüme tahminini yükseltti.

Londra’daki Commerzbank AG ekonomisti Peter Dixon, “Yunanistan hala bizimle. Öte yandan bazı kazançlar destekleyici nitelikte fakat bunlar kısa vadeli etki gösterecektir. Mevcut trend etkisini yitirmeden sürecek gibi değil, volatilitesi yüksek bir piyasa bizi bekliyor olabilir” dedi.

UBS, ilk çeyrek karının beklentilerin neredeyse 2 katına çıktığını açıklamasının ardından yüzde 3.8 yükseldi. HSBC Holdings Plc tahminlerin atında kalan ilk çeyrek finansallarının ardından yüzde 3.2 azaldı.

(20:00’de güncellendi)