Advertisement

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi'nin büyüme tahminini yükseltti. Eurodaki zayıflamanın ve daha önce görülmemiş düzeydeki parasal genişlemenin Yunanistan'daki kriz ortamının güven üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi dengelemesi bunda etkili oldu.

Komisyon'un yeni tahminlerine göre, 19 üyeli bölgedeki GSYH büyümesi bu yıl yüzde 1.5 olacak. Daha önceki tahmin yüzde 1.3 olmuştu. Komisyon, nakit sıkıntısındaki Yunanistan'ın büyüme tahminini ise düşürdü. Atina, Euro Bölgesi ülkelerini ikna etmekte oldukça zorlanıyor.

Komisyon'un Ekonomi Birimi'nin başındaki Marco Buti raporda "Krizin etkileri önümüzdeki yıllarda dahi hissedilecek. Ekonomi bu geçici sıkıntılar ortadan kalkınca yeniden kendi başına dengeli bir büyüme sağlayabilecek mi? Cevap henüz net değil" ifadelerini kullandı.

Komisyon'a göre Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programı da ciddi bir etkiye sahip. Maliye politikalarının da etkili olduğunu kaydeden komisyonun raporunda, düşük petrol fiyatlarının ve eurodaki düşüşün de etkili olduğu ifade edildi.