Advertisement

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota Salı günü yaptığı konuşmada Fed’in gösterge kısa vadeli faiz oranını 2015’te artırmaması gerektiği yönündeki görüşünü yineledi.

Kocherlakota, “ABD Merkez Bankası hedeflerine, en iyi, bu resmi yıl da federal fon oranlarını mevcut seviyesinde tutarak ulaşabilir” ifadesini kullandı.

Fed yetkililerinin çoğu, federal fon oranının bu yıl içinde bir zamanda artırılmaya başlanmasını bekliyor. Faiz oranı Aralık 2008’den bu yana sıfıra yakın seviyede tutuluyor. Merkez bankası geçtiğimiz ay bu yaz aylarında yapılacak bir artırımına kapıyı açık bırakmıştı. Ancak son dönemde gelen ekonomik verilerin zayıf olması Haziran ayında artırıma gidilmesi ihtimalini düşürdü.

Kocherlakota faizin bu yıl yükseltilmemesine yönelik görüşünü yineleyerek enflasyonun aşırı düşük olduğunu ve ekonomik büyümenin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Nisan ayında Fed’in faiz oranlarını 2016 yılının ikinci yarısında artırmaya başlaması gerektiğini dile getirmişti. Minneapolis Fed Başkanı’nın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı bulunmuyor.

Kocherlakota, “Enflasyon ve istihdam verileri, ülke olarak daha çok üretip tüketebileceğimizi gösteriyor. Para politikası istenen sonucun yaratılması için kullanılabilir ve kullanılmalı” değerlendirmesini yaptı.