Advertisement

Küresel tahvillerdeki gerileme, yükselen tahvil faizlerinin yatırımcılara çekici gelmesi ile sona eriyor.

İtalya ve İspanya tahvilleri, dünya genelinde tahvil piyasalarındaki toparlanmaya öncülük etti. Geçtiğimiz hafta görülen satış dalgası küresel tahvillerin değerinden 410 milyar dolardan fazla bir miktar götürdü.

Hazine tahvilleri, Avrupa genelindeki ülke tahvilleri ile birlikte gün içi kayıpları sildi. Tahvillerdeki gerileme faizleri yukarı iterek yatırımcıların piyasaya ilgisini çekti. Tahvil piyasası Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal genişleme programı altında gerçekleştirdiği tahvil alımlarından destek buluyor.

Milano’daki UniCredit SpA kıdemli sabit gelir stratejisti Luca Cazzulani, “Piyasa çok uzun bir yol aldı ve son satış dalgası tahvil faizlerini bazı yatırımcılara çekici gelen bir seviyeye çekti. Açıklanan veriler bazı gelişimlerin olduğunu gösteriyor. Bu da yatırımcıları enflasyon görünümlerini yeniden değerlendirmeye sevk ediyor. AMB bir süre genişlemeci politika izleyeceğini netleştirmişti” dedi.

10 yıl vadeli İtalya tahvil faizi, Salı günü 27 baz puan yükselmesinin ve Çarşamba günü 5 yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından beş baz puan veya 0.05 yüzde puan gerileyerek Londra saati ile 10:48’de yüzde 1.76’ya indi. Haziran 2025 vadeli yüzde 1.5 faizli tahvilin fiyatı 0.46 veya 1,000 euro (1,121 dolar) nominal değerde 4.60 euro yükselerek 97.715 oldu.

Benzer vadeye sahip İspanya tahvil faizi beş baz puan düşerek yüzde 1.73’e geriledi. İngiltere tahvilleri 6 günlük düşüşü sonlandırdı. ABD Hazine tahvilleri, 10 yıl vadeli tahvil faizinin dört baz puan kadar yükselmesinin ardından yatay bir seyir izlerdi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi, Çarşamba erken saatlerde yüzde 0.59 ile 29 Aralık2tan bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından iki baz puan artış ile yüzde 0.53’e geldi.