Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, faizin altı yılı aşkın bir süredir sıfır seviyesi yakınında tutulmasının ardından balon işaretleri için finansal manzaraya dikkat çekerek, hem hisse sendi hem de tahvillerin fazla değerlend.ği uyarısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Washington'da düzenlediği bir toplantıya katılan Yellen, bir soru üzerine, "Hisse senedi piyasası değerlemelerinin bu noktada oldukça yüksek olduğunun altını çizeceğim," dedi ve "Şimdi, hisse senetlerindeki getiriler, çok düşük olan tahviller gibi güvenli varlıkların getirileri ile karşılaştırıldığında çok yüksek değil, ancak orada potansiyel tehlikeler var" uyarısında bulundu.

Yellen ayrıca, "Tahvil faizleri, Fed gösterge faizi yükselttiğinde keskin bir yükseliş gösterebilir" dedi. Fed yetkililerinin çoğu, faiz artırımının bu yıl olabileceğini düşünüyor.

New York'ta Standard Chartered Plc ekonomisti Thomas Costerg, olumsuz bir piyasa reaksiyonu beklentisine karşılık, Fed'i faizi çok erken ve çok hızlı artırma konusunda dikkatli hale getirebileceğini kaydetti.

Costerg, "Hisse senedi piyasası konusunda küçük bir endişe var ve sanırım Fed'in sıkılaştırmaya başladığı zaman piyasanın buna reaksiyonu konusunda bir korku var" dedi ve "Bu durum Fed'i faiz artırımına gitmeden önce dikkatli olmaya sevkeden bir faktör olabilir" yorumunda bulundu.

Hisse senetleri ve ABD Hazine tahvilleri, Yellen'ın yorumlarının ardından değer kaybetti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,080.15 puandan kapandı. Endeks seans içinde kayıplarını yüzde 1'in üzerine çıkardı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan ya da 0.06 yüzde puanı artarak yüzde 2.24'e yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Mayıs 2015 Çarşamba, 18:41 Misafir hanı ne oldu faiz artacaktı...