TVRadyo

Zeybekci: İhracatın ithalatı karşılama oranı tarihi noktaya ulaşacak

Zeybekci: İhracatın ithalatı karşılama oranı tarihi noktaya ulaşacak

Zeybekci, "Yıl sonunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından tarihi bir noktaya ulaşacağız. Yüzde 80'leri telaffuz edebileceğimiz bir noktaya geleceğiz" dedi

07 Mayıs 2015 Perşembe, 11:36 Güncelleme: 07 Mayıs 2015 Perşembe, 11:41

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Yıl sonunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından tarihi bir noktaya ulaşacağız. Yüzde 80'leri telaffuz edebileceğimiz bir noktaya geleceğiz" dedi.

Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın ocak-nisan döneminde toplam ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığını belirterek, bu dönemde ithalatın yüzde 9,9 gerilediğini söyledi.

Ülkenin tarihi bir noktaya geldiğine dikkati çeken Zeybekci, "Yıl sonunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından tarihi bir noktaya ulaşacağız. Yüzde 80'leri telaffuz edebileceğimiz bir noktaya geleceğiz. Bunun için de 50 milyar doların üzerindeki hizmet gelirimiz yok. Bunu da sayarsak Türkiye bu konuda dünyaya örnek gösterilebilecek dış ticaret dengesine yaklaşmış olacak" ifadelerini kullandı.

Ocak ayında kamuoyu ile sadece dolar/euro paritesinden kaynaklanan bir sonucu paylaştığını anımsatan Zeybekci, "2015 yılında dolar/euro paritesi 1,14 olursa ve biz 2014 ihracatının aynısını yaparsak, ihracatımız 10 milyar dolar aşağıya düşüyor. İkinci olarak bu yılda petrol fiyatları ortalama 60 dolar olursa, ham madde fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan 9 milyar dolar civarında düşürücü etkisi olmuş olacak. Bu durum ithalatı da etkileyecek, 38-42 milyar dolar aralığında ithalatı aşağıya çekici etkisi olacak demiştik. Bunları yılın başında öngörmüştük" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, nisan ayında dünyanın en önemli ihracatçılarının da düşüş yaşadığına işaret ederek, "İhracatta diğer ülkeler Türkiye'den daha hızlı aşağı gittiği için bu dönemde Türkiye'nin dünya ticaretinden almış olduğu pay yüzde 0,8'lerden yüzde 0,94'e geldi ve yüzde 1'e yaklaşıyor. Türkiye, dünyada çok farklı bir yere geliyor. Türkiye'nin AB'nin toplam ithalatından almış olduğu pay da 1,30'lar seviyesine geldi" diye konuştu.

Türkiye'nin ihracatında yaşanan düşüşün, kendi öngördüklerinin tam yarısı olduğunu kaydeden Zeybekci, kalan yarıyı tolere edebildiklerini söyledi. Zeybekci, bu dönemde hedef pazarlarda olumsuzluklar yaşandığına da dikkati çekti.

Zeybekci, petrol fiyatlarından pozitif etkilenen ülkelere gelecek süreçte daha fazla yükleneceklerini ifade ederek, bu noktada Afrika ve Amerika kıtalarının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Zeybekci, bunların yapılabilmesi durumunda bu yılın sonunda dış ticaret açısından dünyada ilk 3'e girilebileceğini söyledi.

- "Avrasya Birliği ile çok farklı bir iletişime girdik"-

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin Avrasya Birliği ile de çok farklı bir iletişim içine girdiğini belirterek, "Şu anda Rusya ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerine başladık. Hedefimiz 2015 yılı içinde Rusya ile Türkiye arasında ticaretin önündeki tüm engelleri kaldırmak" dedi.

Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısındaki azalmaya ilişkin hemen tedbir aldıklarını kaydeden Zeybekci, bu noktada önemli destekler sağladıklarını dile getirdi.

Zeybekci, Türkiye'nin yüksek teknoloji ihracatını desteklediklerini de anlatarak, bu programda yaklaşık 3 milyar dolar civarında bir bütçenin olduğunu bildirdi.

Yüksek teknoloji firmalarının satın almalarında da doğrudan destek verdiklerini anlatan Zeybekci, sadece danışmanlık hizmetlerinde 500 bin dolara kadar destek sağladıklarını, firmayı satın alırken kullanılacak kredide ise 3 milyon dolara kadar faiz desteği verdiklerini vurguladı.

Zeybekci, Türk şirketlerine yurt dışına yatırım yapmak için teşvik ettiklerini de kaydederek, "Biz şimdi yurt dışına yatırım yap diyoruz. Biz diyoruz ki git ki Türkiye'nin ham madde, enerji, ara malı, yüksek teknoloji geleceğini garanti altına alıcı yatırımlar yap. Git, bu ülke adına marka satın diye yönlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.


AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mayıs 2015 Perşembe, 13:25 Misafir bu sene üretici çok zarar etti. özellikle kur farkından. %28-30 fiyat farkları oluştu. yakın zamanda patlayan firmaları görünce şaşırmayın
07 Mayıs 2015 Perşembe, 12:08 Misafir uykudan önce. büyüklere masallar..
07 Mayıs 2015 Perşembe, 11:51 Misafir politikacı olmakla ekonomist olmak farklı şeyler.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.121 -0,50
USD/TRY 6,1911 -0,94
EUR/TRY 7,2972 -0,05
EUR/USD 1,1767 0,81
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.205,68 0,14
BRENT 78,65 -0,94
Yukarı