Advertisement

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarında artış gerçekleştirmesinin gelişmekte olan ülkelerde yaratacağı olumsuz etki öncesinde BRIC üyesi Hindistan Döviz rezervi stoku yapıyor.

Hindistan Merkez Bankası Guvernörü Raghuram Rajan, döviz rezervlerini düzenli olarak artırarak 320 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştırdı. Ülkenin döviz rezervleri bir yıl önceye göre yüzde 14 yükseldi. Buna karşın Brezilya, Rusya ve Çin’de rezervler daralma gösterdi.

Rezervlerdeki artış, Fed’in küresel sisteme enjekte ettiği teşviklerin bir kısmını ortadan kaldırmaya başlamasının ardından Hindistan’a ülke para birimi rupiyi koruma imkanı sağlayacak. Fed, 2007’den bu yana küresel sisteme rekor düzeyde teşvik sağladı.

Uluslarası Para Fonu’na (IMF) göre dışsal finansman ihtiyaçlarının sürdüğü dikkate alındığında Hindistan’ın sermaye çıkışını önlemek için kullanabileceği tüm kaynaklara ihtiyacı olacak.

Singapur’daki Westpac Banking Corp. döviz stratejisti Jonathan Cavenagh, “Rajan bu süreci ihtiyatlı ve akıllı bir şekilde yönetiyor. Rajan Hindistan’a son 18 aydır giren sermayeyi döviz rezervlerini onarmak için kullandı” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mayıs 2015 Pazar, 22:27 Misafir Kendi potansiyelini göremeyip herkezin yaptığını yapan farklılık oluşturamaz ve yükselemez
08 Mayıs 2015 Cuma, 12:00 Misafir hındıstan abdal demı okadar dolar stokladı arkadaslar:) bızım rezevrlemız azaldı sankı bız hındıstandan daha ıyı bır ekonomımız var
08 Mayıs 2015 Cuma, 11:55 Misafir bloomberg korku ve fitne üretiyor.