Advertisement

Wall Street Journal'in haberine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcılarından Erkki Liikanen Cuma günü yaptığı değerlendirmede, tahvil alım programının (QE) enflasyon beklentilerini canlandırdığını söyledi ancak tahvil faizlerinde dalgalanma beklenebileceğini belirtti.

AMB Mart ayında ülke tahvilleri dahil olmak üzere çeşitli tahvil satın alımları yapmaya başladı. Banka Euro Bölgesi’ndeki deflasyon tehdidini uzaklaştırmak ve fiyatlardaki geniş tabanlı düşüşleri engellemek için aylık 60 milyar euroluk (67.61 milyar dolar) tahvil alımı yapacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Aynı zamanda Finlandiya Merkez Bankası Başkanı olan Liikanen, “En az Eylül 2016’ya kadar sürmesi beklenen tahvil alım programı, şimdiden piyasa üzerinde olumlu etkiler yaratmaya başladı” dedi.

Liikanen Helsinki’de katıldığı bir konferansta, “AMB’nin yeni para politikası önlemleri ve bu önlemler bağlılığı enflasyon beklentilerindeki uzun ve istikrarlı düşüşü sona erdirmede etkili oldu. Beklentilerin hafifçe yükselmesini sağladı. Şu an olmamız gereken seviyelerde değiliz ancak yönümüz doğru” diye konuştu.

Liikanen uzun vadeli tahvil faizlerindeki düşüşün son dönemde durduğunu ve rekor düşük seviyelerden yükseliş görüldüğünü dile getirdi.