Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings gayrimenkulü Çin bankalarına yönelik “en büyük tehdit” olarak gösterdi.  Çin banklarında emlak ile ilişkili kredilerin temerrütlerle eş zamanlı gerçekleşme görünümü yükseliyor.

Fitch’in Cuma günü yaptığı açıklamaya göre bina destekli kurumsal krediler, 2008’den bu yana neredeyse 5 kat yükseldi ve Fitch tarafından derecelendirilen bankalarda konut mortgageleri aynı dönemde 3 kattan fazla artış gösterdi. Yıllık raporlara göre Çin’in en büyük 4 bankası tarafından tutulan emlak kredileri total olarak 2.26 trilyon yuana (364 milyar dolar) yükseldi.

Fitch analistleri Jack Yuan ve Grace Wu konu ile ilgili raporda, “Teminatların banka risklerini düşürmesi gerekiyor. Ancak kurumsal kredilerde emlak teminatlarının artışı banka iflasları riskini yükseltiyor. Bu durum, bu tip teminat kullanımının yaygın olmasından kaynaklanıyor. Çünkü teminat kullanımı kredi verme riski algısını düşürerek Çin’in kredilerinin artmasına neden oldu. Dolayısıyla gayrimenkul sektörü riski ekonomideki diğer sektörlere yayılıyor” değerlendirmesini yaptılar.

Kaisa Group Holdings Ltd. geçtiğimiz ay Çin’in offshore tahvillerde temerrüde düşen ilk inşaat şirketi oldu. Böylece sektör üzerinde incelemeler arttı. Çin’de 70 şehirde emlak fiyatları bir yıldan uzun bir süredir geriliyor. Satışlar geçtiğimiz 24 ayın 11’inde düşüş gösterdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mayıs 2015 Pazar, 01:31 Misafir son 11 ay mı düşmüş ilk 11 aymı :)