Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, kendi partisinden euronun yararı için Yunanistan’dan vazgeçme baskısı görüyor.

Hristiyan Demokrat bloku üyeleri, Merkel’in Avrupa’daki en borçlu ülke olan Yunanistan’ı 19 üyeli para birliğinde tutmaya yönelik duruşuna açık bir şekilde karşı çıkıyorlar. Hatta konuya yakın iki kişinin verdiği bilgilere göre Maliye Bakanlığındaki bazı yetkililer, Euro Bölgesi’nin Yunanistan olmadan daha iyi olacağı sonucuna daha olumlu bakıyorlar.

Merkel’e bağlı avukatlardan Alexander Radwan, “Euro, Yunanistan’ın çıkması halinde güçlenecektir. Ardından diğer ülkeler birbirlerine yaklaşabilir ve kuralları daha sıkı uygulayabilirler” değerlendirmesini yaptı. Radwan, Şubat ayında yapılan oylamada Yunanistan’ın kurtarma paketinin geçici olarak uzatılması yönünde oy kullanmıştı.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Pazartesi günü Yunanistan görüşmelerine yapacakları toplantı ile devam edecekler. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras liderliğindeki hükümetin kreditörlerle anlaşma sağlamaya çalışması ile birlikte Almanya’da güvenin sertleşmesi, yatırımcılara karışık mesajlar verilmesi riski taşıyor. 

Yunanistan ve kreditörleri arasındaki görüşmeler sürerken euronun Yunanistan olmadan daha güçlü olacağı yönündeki görüş Hristiyan Demokrat blokunda destek buluyor.

Merkel şimdiye kadar Yunanistan’ın kreditörlerin onayını alan ekonomik ve politik değişiklikleri sunması şartı ile Euro Bölgesi’nin bir bütün olarak tutulmasını destekledi. Merkel ve Tsipras geçtiğimiz hafta görüşmelerine hız verdiler ve son üç günde 2 kez telefon görüşmesi gerçekleştirdiler.