Advertisement

(16:45'te güncellendi)

Avrupa tahvilleri, Yunanistan'ın ek mali yardım alma konusunda güçlük çekeceği endişelerine bağlı olarak geri çekilirken, dolar euro karşısındaki kazançlarını genişletti. ABD hisse senetleri, gösterge endeksler rekor seviyelerin yakınındayken, dalgalı seyrederken, ABD Hazine tahvilleri bu haftaki ihale öncesi değer kaybetti.

Euro dolar karşısında yüzde 0.6 düşerek, New York saati ile 09:31'de 1.1143 seviyesine geriledi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.1 düşerken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.12lik bir çıkış gerçekleştirdi. Almanya ve İtalya tahvillerinin faizleri yükseldi ve ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 2.19'a tırmandı. Çin hisse senetleri, merkez bankasının son altı aydaki üçüncü faiz inidiriminin ardından sıçrama yaptı.

ABD'de hisse senetleri Cuma günü, tarım dışı istihdamdaki artışın ekonominin hız kazanmakta olduğu yolundaki iyimserliği artırması, ancak istihdamdaki bu artışın faiz artırımı için yeterli olmaması ile birlikte ralli yaptı ve endeksler rekor seviyelere çok yaklaştı. Euro, Yunanistan'ın IMF'ye borç geri ödemesinin süresinin Salı günü dolacak olması ile birlikte, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bugün konuyu görüşmek üzere bir araya gelmeleri ile birlikte, iki buçuk ayın en yüksek seviyesinden başlattığı düşüşünü genişletti.

Boston'da Cabrera Capital Markets LLC uluslararası işlemler direktörü Larry Peruzzi, "Çin faiz düşüdü, bu nedenle ekonomilerini yolunda tutmak istiyorlar ve bu nedenle orada olumlu bir gelişme var ve burada (ABD) geçen hafta istihdam verileri istikrarlı ancak çok hızlı olmayan bir büyümeyi gösterdi ve istediğimiz buydu," dedi ve "Zirvelerin birkaç puan uzağındayız, hiçbir şey bu durumu durduracak gibi görünmüyor" yorumunda bulundu.

İsviçre, Lucerne'de Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, "Yunanisran sonu gelmeyen bir hikaye," dedi ve "Sanırım bir kez daha soruna bir çözüm bulacaklar" dedi.

Brüksel'de KBC Bank NV sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Mathias Van Der Jeugt, "Yarın IMF'e ödeme var. Bazı yetkililer ödemenin zamanında yapılacağını, bazıları ise bunun zor olduğunu söylüyor," dedi ve "Çevre ülkeler için, bazı spread genişlemeleri mümkün" şeklinde konuştu.

Sydney'de Commonwealth Bank of Australia stratejisti Joseph Capurso, "Yunanistan'a ilişkin daldan dala atlayan haberler, bu ülkenin IMF'e borç geri ödeme tarihinin çok yaklaşması ile birlikte, euro üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Yunanistan'ın geleceğine ilişkin belirsizlik, müzakerelerin muhtemelen bir süre daha çözümsüz kalacak olması ile birlikte, devam etmeye hazırlanıyor" yorumunda bulundu.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa analisti Ayako Sera, "Çin'in faiz indirimi sembolikti," dedi ve "ABD istihdam verileri kötü değildi, ancak faiz artırımına yetecek güçte değildi. Bu nedenle, faiz artırımına ilişkin beklenti ötelendi. Hisse senedi piyasası şimdi bir para politikası piyasası" şeklinde görüş bildirdi.

(16:45'te güncellendi)