Advertisement

Avrupa’nın deflasyon korkusu sona erdi, enflasyon geri geldi. Bu değerlendirme, bölgenin tahvil ve diğer finans piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşanan çalkantının izahlarından sadece biri.  

2015 yılında şimdiye kadar Avrupa kıtasının hikayesi, merkez bankasının zarar verici bir deflasyonal düşüşten kaçınmak için aldığı önlemler ile ilgiliydi. Deflasyon endişesi küresel petrol fiyatlarındaki ser düşüşler ile tetiklenmişti. Ancak geçtiğimiz haftada iki şey değişerek piyasalarda şok dalgaları yarattı ve yatırımcılardaki rahatlığın risk teşkil ettiğine vurgu yaptı.

Değişen ilk şey petrol fiyatlarının bu yılın en yüksek seviyesine çıkması oldu. İkincisi, yatırımcılara enflasyon ve ekonomik büyüme beklentileri ile ilgili sinyal verdiği varsayılan 10 yıl vadeli Almanya tahvil faizleri istisnai bir volatilite yaşadı. Faiz Nisan ortasında yüzde 0.05’e gerilemesinin ardından yüzde 0.78’e kadar yükseldi.

Olağandışı hareketler deneyimli piyasa profesyonellerini bile afallattı. Çünkü Almanya tahvillerinin durağan seyretmesi bekleniyordu. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) geniş ölçekli “parasal genişleme” alımları tahvil faizlerinin sinyal rolünü bozdu. Öte yandan yaşanan satış dalgasının büyük bir kısmı kar satışı ile ilgili idi ve yatırımcılar kabalık pozisyonlarda çıkış yaptılar. Ancak piyasada enflasyon beklentilerinin karalı bir değişiklik gösterdiğini yönelik işaretler artıyor.

Crédit Agricole ekonomisti Frederik Ducrozet, “Deflasyon endişelerinden uzaklaşıldığını ve reflasyona yönelindiğini hissediyorum. Deflasyon endişesi ile yapılan işlemler uzun vadeli tahvil faizlerinin çöküşe geçmesine neden oldu. Hızlı paranın Almanya tahvillerinden çıkması şaşırtıcı değil” dedi.

Royal London Asset Management kıdemli yöneticisi Trevor Greetham, “Bu yılın ikinci yarısından küresel manşet enflasyon şoku yaşanabilir. Ancak bu, en çok tahmin edilebilir şoklardan biri olacak” diye konuştu.

Eğer algılar gerçekten değişmiş olsaydı, tahvil piyasaları bir dönüm noktasına ulaşırdı. Avrupa tahvil faizleri rekor düşük seviyelere gerilemez ve muhtemelen yükseliş trendinde olurdu. Fed’in faiz oranlarını bu yıl artırmaya yaklaşması ile birlikte küresel tahvil piyasalarında volatilite artabilir.