Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimin ardından Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan David Cameron yeni kabineyi oluşturdu.

Muhafazakar Parti'nin sandıktan 331 milletvekili çıkardığı ve tek başına iktidar olduğu genel seçimin ardından yeni kabinede yer alacak kişileri Başbakan Cameron resmi Twitter adresi aracılığıyla duyurdu. Kabinede özellikle kadın bakanların sayısının fazlalılığı dikkati çekti.

Genel seçim sonucu Muhafazakar Parti Güney Ruislip bölgesinden milletvekili seçilen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'a ise bakanlık görevi verilmese de Johnson'ın kabinenede bulunacağı ve toplantılara katılacağı bildirildi. Türk kökeniyle bilinen Boris Johnson'ın gelecek yıl yapılacak Londra belediye başkanlığı seçimine kadar iki görevi birden yürütmesi bekleniyor. 50 yaşındaki Johnson, 2008 yılından bu yana Londra Belediye Başkanlığı yapıyor. Johnson'ın gelecek yıl belediye başkanlığını bırakmasının ardından kabinede bakanlık görevi üstlenmesi öngörülüyor.

Geçen haftadan bu yana açıklanan ve kabinede yer alacak Muhafazakar Partili bakanların isimleri şöyle:

Başbakan David Cameron

Maliye Bakanı George Osborne

Dışişleri Bakanı Philip Hammond

Savunma Bakanı Michael Fallon

İçişleri Bakanı Theresa May

Adalet Bakanı Michael Gove

Eğitim, Kadın ve Eşitlikler Bakanı Nicky Morgan

İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanı Sajid Javid

Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Amber Rudd

Kültür, Medya ve Spor Bakanı John Whittingdale

Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt

Çalışma ve Emeklilik Bakanı Iain Duncan Smith

Çevre ve Gıda Bakanı Liz Truss

Ulaştırma Bakanı Patrick McLoughlin

Toplumlar ve Yerel Yönetimler Bakanı Greg Clark

İskoçya Bakanı David Mundell

Kuzey İrlanda Bakanı Theresa Villiers

Galler Bakanı Stephen Crabb

Avam Kamarası lideri Chris Grayling

Lordlar Kamarası lideri Tina Stowell

Parti içerisinde liderliğin kararları doğrultusunda hareket edilmesini kontrol eden "Chief Whip" Mark Harper

Bu arada muhalefetteki İşçi Partisi'nin gölge kabinesi de belli oldu. Seçimin ardından Ed Miliband genel başkanlık görevinden istifa ettiği İşçi Partisi'nde bu göreve partinin sonbahardaki genel kuruluna kadar başkan yardımcısı Harriet Harman vekalet edecek. İşçi Partisinde Hilary Benn gölge Dışişleri Bakanı, Chris Leslie ise gölge Maliye Bakanı görevlerine getirildi. İşçi Partisinde Andy Burnham, Yvette Cooper ve Chuka Umunna gibi kişilerin isimleri genel başkanlık için geçiyor.

Öte yandan İşçi Partisi'ne danışmanlık yapan İngiliz işadamı Lord Alan Sugar, görevinden "partinin olumsuz ticari politikalarından dolayı" ayrılacağını açıkladı.

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimi David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Muhafazakarlar, 331 bölgeden milletvekili çıkararak tek başına iktidar oldu. Seçim sonucu ciddi oy kaybeden İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin liderleri ise istifa etti.

AA