Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçtiğimiz yıl ABD Hazine tahvili piyasasının süper starı olan uzun vadeli tahviller, 2015’te yatırımcıları cezalandırıyor. 30 yıl vadeli ABD tahvil faizleri Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Goldman Sachs Group Inc., uzun vadeli tahvillerin “zayıf bir yatırım” olduğu uyarısında bulundu. Öte yandan Pacific Investment Management Co.’nun Total Return Fund’ı Nisan ayında ABD tahvili ve ilişki menkul değer varlıklarını artırdı.

Bank of America Merrill Lynch endekslerine göre, 30 yıl vadeli tahvilleri geçtiğimiz iki haftada yüzde 8 gerileyerek yatırımcıların 31 Aralık’tan bu yana yüzde 4.8’lik bir kayıp vermesine neden oldu. ABD tahvilleri 2014 yılında yaklaşık yüzde 30 yükseldi ancak şu an tersi yönde hareket ediyor. 10 yıl vadeli ABD gösterge tahvili Salı günü kayıpları genişletti. Avustralya ve Japonya tahvilleri geriledi.

Londra’daki Goldman Sachs International stratejistlerinden Francesco Garzarelli, “Uzun vadeli tahviller zayıf bir yatırım olmayı sürdürüyor. Tahvillere yönelik tahmini getiriler negatif olmayı sürdürüyor” dedi.

Uzun vadeli tahviller, küresel sabit getiri piyasasındaki gerilemenin yoğunlaşması ile birlikte düşüş gösteriyor. Traderlar, Fed’in faiz artırımını bu yılın sonlarına kadar erteleyeceği tahmininde bulunuyorlar.

30 yıl vadeli ABD tahvil faizi Londra saati ile 06:57’de yüzde 3.07’ye yükseldi. Tahvil faizi 30 Ocak’ta yüzde 2.22 seviyesindeydi. 10 yıl vadeli tahvil faizi, 3 baz puan veya yüzde 0.03 yüzde puan artış ile yüzde 2.30 oldu. Şubat 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 7/32 veya 1,000 dolar nominal değerde 2.19 dolar düşerek 97 10/32 oldu.