Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Danimarka yatırımcılara 6 yıl boyunca Yunanistan’ın ‘çöp’ notlu (yatırım yapılabilir seviyenin altında nota sahip) tahvillerinin kendisinin AAA notlu tahvilleri kadar güvenli olduğunu söylemesinin ardından fikrini değiştirdi.

Danimarka hükümetinden bir çalışma grubu, bankaların tahvil sahibi müşterilerine Yunanistan tahvillerinin riskli olduğunu belirtmesini tavsiye etti. Teklif ile ilgili son kararı Danimarka’nın iş dünyasından sorumlu bakanlığı verecek.

Danimarka Finansal Denetim Otoritesi’nin tüketici birimi direktörü Ulla Petersen, “Gerçek hayat, Yunanistan tahvillerinin güvenli bir ürün olarak tanımlanamayacağını gösteriyor” dedi.

Danimarka, tüm ülke tahvillerine risksiz bir statü veren küresel bir düzenleme sisteminin en güçlü eleştirmenlerinden biri oldu. Danimarka, AAA notlu mortgage destekli ve teminatlı tahvillerine Yunanistan tahvillerinden çok daha düşük bir likidite derecesi belirleyen Basel III kuralına karşı mücadele etti ve kazandı.

Kopenhag’daki Nykredit Realkredit A/S regülasyon müdürü Jesper Berg, “Gerçek performanslarına rağmen likidite karşılama oranı tartışması ile ilgili bu sorun önemliydi. Farklı hükümet tahvilleri arasında ayrım yapmaya başlamak mantıklı” dedi.

10 yıl vadeli Yunanistan tahvil faizi geçtiğimiz ay yüzde 13’ü yükseldi. Benzer vadeli Danimarka tahvil faizi yüzde 1’den düşük seyrediyor.