Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası’nın faizi herhangi bir toplantıda artırabileceğini söyleyerek, bu konuda bir sonraki toplantının gerçekleşeceği Haziran ayına dek “bekle ve gör” tutumunda olduğunu belirtti.

Williams, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 16-17 Haziran’da gerçekleştireceği toplantıya dek oluşacak ekonomik verilerin “daha büyük oranda tamamlanmış bir resim ortaya çıkaracağını” ifade ederek, “acele edilmesini gerektiren bir ekonomik baskı olmadığını” ekledi.

Williams, Pazartesi günü verdiği bir röportajda, “ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte toparlanmasını beklediğini belirtti. ABD ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde zayıf bir büyüme kaydetmişti.

ABD Merkez Bankası'nın San Francisco Şubesi Başkanı Williams, enflasyonun yüzde 2 hedefini aşmasının daha sert faiz artışına yol açacağını belirterek, "Fed'in faiz oranlarını artırmaya biraz daha erken başlaması, daha kademeli bir artışa olanak sağlayacaktır" dedi.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Williams, New York şehrinde yaptığı konuşmasında, ABD ekonomisi ve Fed'in faiz artırımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Para politikasında izlenecek yolun, bugünden belirlenmesini gerektirecek bir baskının olmadığını dile getiren Williams, "Bu yüzden gözümün verilerde olduğu, 'bekle ve gör' modundayım" ifadelerini kullandı.

Williams, buna karşın enflasyonun yüzde 2 hedefini aşmasının daha sert bir faiz artışını zorunlu hale getireceğini vurgulayarak, "Fed'in faiz oranlarını artırmaya biraz daha erken başlaması, daha kademeli bir artışa olanak sağlayacaktır" görüşünü paylaştı.

ABD ekonomisinin sağlam temellere sahip olduğunu kaydeden Williams, sözlerini, "Verilere baktığımda kısa dönemli volatile (oynaklık) dışında, tam istihdama yaklaşan ve enflasyonun yüzde 1,5 düzeyinde seyrettiği iyi derecede ivmelenmiş bir ekonomi görüyorum" öngörüsüyle tamamladı.