Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Euro Bölgesi'nde büyüme ilk çeyrekte toparlandı. Fransa ve İtalya'da büyümenin beklentileri aşması, Almanya'nın tahminlerin altında kalan büyümesini telafi etti.

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'daki istatistik ofisinin açıkladığı rakamlara göre, bölgedeki gayri safi yurtiçi hasıla ilk çeyrekte yüzde 0.4 oldu. Euro Bölgesi bir önceki çeyrekte yüzde 0.3 büyüme kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin tahmin medyanı büyümenin yüzde 0.4 olacağı yönündeydi. Yunanistan ise yeniden resesyona girdi.

Bölge ekonomisi düşük petrol fiyatlarından ve zayıflayan kurdan faydalanırken, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik hamlesi de etkili oldu.

Almanya ekonomisi, iç talebin ticaretin olumsuz etkisini gidermekte zorlanması sonrası, yılın başında tahmin edilenden az büyüdü. Fransa ise döngüsel toparlanmadan yararlandı.

Almanya Federal İstatistik Bürosu'nun açıkladığı veriye göre, gayri safi yurtiçi hasıla ilk çeyrekte yüzde 0.3 büyüdü. Büyüme önceki çeyrekte yüzde 0.7 olmuştu. Fransa ekonomisi ise Ekim-Aralık dönemindeki durgunluğun ardından ilk çeyrekte yüzde 0.6 büyüdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı Almanya için yüzde 0,5, Fransa için ise yüzde 0.4 olmuştu.

Frankfurt'ta bulunan Dekabank Ekonomisti Andreas Scheuerle "Almanya ekonomisi beklediğimiz performansı gösteremiyor. Tüketim, büyümeye istenen etkiyi yapamıyor ve dışarıdaki durum iyi değil. Fransız ekonomisi ise toparlanıyor. Ancak henüz rayına oturmuş değil" diye konuştu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın, Fransa ile İtalya'nın reformlar konusunda geride kalması ile önümüzdeki iki yılda Euro Bölgesi ülkelerinden iyi performans göstermesi bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası da 1.1 trilyon euroluk varlık alım programıyla hükümetlere kazandırdığı zamanın kullanılmasını istiyor" diye konuştu.