Advertisement

Standard Chartered Plc ve AXA Investment Managers’a göre, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yuanı bu yıl rezerv para birimi olarak kabul etmesi halinde Çin varlıklarına en az 1 trilyon dolarlık küresel rezerv geçebilir.

Çin Merkez Bankası (PBOC) yetkilileri, IMF’e yuanı rezerv para birimi sepetine dahil etme çağrısı yaptılar. Rezerv para birimi sepetinde dolar, euro, sterlin ve yen bulunuyor. Standard Chartered’a göre yuanın dahil edilmesi, Çin tahvillerinde 2020 yılı sonuna kadar 6.2 trilyon yuanlık (999 milyar dolar) net alım yapılmasına destek olabilir. AXA Investment Managers, 11.6 trilyon dolar olan küresel rezervlerin yaklaşık yüzde 10’unun yuan varlıklarına akabileceğini belirtti. Ancak bir zaman çerçevesi belirtmedi.

Hong Kong’daki AXA Investment kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Aidan Yao, “Önemli olan IMF’in yuanın rezerv para birimi olarak uluslararası hale geldiğini gösteren onay mühürü. Yuanın rezerv para birimi haline gelmedi küresel rezerv portfolyolarının yeniden dağılımını tetikleyebilir” dedi.

PBOC Guvernörü Zhou Xiaochuan’ın 18 Nisan’da Washington’da yaptığı açıklamaya göre Çin, IMF’ın Özel Çekme Hakları (SRD) sepetine dahil edilebilmek için yuanı daha serbestçe kullanılabilir hale getiriyor. Yuan 2010’da SDR’ye dahil olamamıştı.