Advertisement

(14:45'te güncellendi)

Avrupa ve Asya'da hisse senetleri değer kazanırken, tahviller, küresel tahvil piyasalarında son 3 haftada 400 milyar dolardan fazla bir erime yaratan satış dalgası sonrası görülen istikrarın ardından değer kazandı. Dolar beşinci haftaya genişlettiği kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 07:27'de, yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları da yüzde 0.1 yükseldi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri son dört günde ilk kez yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 2.21'e inerken, benzer vadedeki tüm gelişmiş ülke tahvilleri değer kazandı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. ABD ham petrolü düştü ve böylelikle dokuzuncu haftaya taşıdığı kazancının bir kısmını geri verdi.

Almanya tahvillerindeki yükselişler, 10 yıl vadeli tahvil faizlerini, Haziran 2012'den bu yana en uzun süreli kayıp döneminde, beş ayın en yüksek seviyesine çıkarah haftalık kayıpların bir kısmının geri alınmasına neden oldu. ABD Hazine tahvilleri, dün ABD'de üretici fiyatları endeksi verisindeki beklenmedik düşüşün, Fed'in faiz oranlarını bir süre daha düşük tutacağı beklentisini güçlendirmesinin ardından değer kazandı. Bugün ABD'de açıklanacak olan New York Fed imalat sanayi endeksi verisinin Mayıs ayında yükselmesi ve sanayi üretimi verisinin Nisan ayında değişmemesi bekleniyor.

Cenevre'de Notz, Stucki & Cie.'den Pierre Mouton, "Durum nihayetinde bugün biraz sakinleşti," dedi ve "Piyasaların tahvil faizlerinde biraz normalleşmeye ihtiyacı vardı. Satış dalgası hisse senedi piyasalarının göz ardı edemeyeceği noktaya geldi ve değerlemeler gerçek bir şoka uğradı" şeklinde görüş bildirdi.

(14:45'te güncellendi)