Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Mega TV’nin kaynak göstermediği haberine göre, Perşembe günü IMF’ın Yönetim Kurulu’na Yunanistan’ın kurtarma programı müzakereleri ile ilgili süreçte ilerleme olduğunu ancak büyük önem arz etmediğini söyledi.

IMF yetkililerinin bakanlara erişimi bulunmadığından Yunan bürokratların Brüksel grubunda verdikleri taahhütlerin politik destek alıp almadığını bilmiyorlar.

Thomsen, “Durum ideal olmaktan uzak. IMF’in Yunanistan’ın likidite durumu ile ilgili net bir görünümü yok” dedi.

Yunanistan ve kreditörler, satış vergisi, iflas hukuku, vergi yönetiminde revizyona gidilmesi üzerinde anlaştılar. Ancak emeklilik sistemi reformu, işgücü piyasası deregülasyonu, 2015 yılı mali politikası ve kamu yönetimi reformu üzerinde fikir ayrılığı yaşadılar.

IMF, faiz dışı fazla hedefini gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 3’ü seviyesinden düşürmeye istekli olduğunu belirtti. IMF, kurtarma paketi değerlendirmelerinin tamamlanmasından önce herhangi bir fon ödemesi yapmayacağı belirtken, Euro Bölgesi üye ülkeleri kısmı ödemede fikir birliği sağlayabilir.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Mayıs 2015 Cuma, 12:56 Misafir tek sermayesi türkiye ile komşu!! olmak olan bir ülke , bunu kullanarak nereye kadar gidebilir , darısı ermenistan ın başına