Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe gerçekleşmelerinin hedeflerle uyumlu seyrettiğini söyledi.

Şimşek, "2015'te bütçe performansının beklentilere paralel gerçekleşmesini bekliyorum" diye konuştu. Şimşek, vergi gelirlerinde güçlü performansın ekonomide toparlanmaya işaret ettiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı, "Bütçe dengesi 4 aylık dönemde 4.1 milyar TL açık verdi, faiz dışı fazla 20.1 milyar TL oldu. Bütçe dengesi Nisan'da 1.4 milyar lira fazla verdi, faiz dışı fazla 7.5 milyar TL oldu" açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe performansının bu yıl, geçen yıla göre daha da güçlü olduğunu bildirdi.

Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, nisan ayına ilişkin bütçe rakamlarını değerlendirdi.

Bütçenin nisanda 1,4 milyar lira fazla, ocak-nisan döneminde ise 4,1 milyar lira açık verdiğini belirten Şimşek, yılın ilk dört ayındaki bütçe açığının geçen yıl aynı dönemde gerçekleşen 4,2 milyar liradan daha düşük düzeyde gerçekleştiğini ifade etti.

Bütçe performansının bu yıl, geçen yıla göre daha da güçlü olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

"2015 yılı ocak-nisan döneminde bütçe açığı yıl sonu hedefi olan 21 milyar liranın yüzde 19,4'üne denk gelmektedir. Bu çerçevede bütçe gerçekleşmeleri bütçe hedeflerimiz ile uyumludur. 2015 yılı ocak-nisan döneminde bütçe giderleri yüzde 12,3 artışla 160,2 milyar lira olmuştur. Ayrıca faiz giderlerindeki dönemsel yığılma dikkate alındığında, 2015 performansı çok daha iyidir. 2015 yılı ocak-nisan döneminde faiz hariç giderlerin öngörülen ödenek içindeki payı yüzde 32,5 iken faiz giderlerinin ödenek içindeki payı yüzde 44,8'e ulaşmıştır."

"Vergi gelirlerindeki güçlü performans, ekonominin toparlandığına işaret ediyor"

Bütçe gelirlerinin ise finansal piyasalardaki dalgalanma ve iç talepteki yavaşlamaya rağmen ocak-nisan döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,9 ile yüksek bir oranda artarak, 156,2 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Şimşek, vergi gelirlerindeki yüzde 15,5'lik yıllık artışın, bu performansta belirleyici olduğunu bildirdi.

Şimşek, vergi gelirlerindeki güçlü performansın, ekonominin toparlandığına da işaret ettiğini belirterek, "Ayrıca yılın ikinci yarısında siyasi öngörülebilirliğin artması ve iç talebin canlanması vergi gelirlerindeki artışı desteklemeye devam edecektir. Bu çerçevede 2015 yılında bütçenin, öngördüğümüz hedeflere paralel gerçekleşmesini bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.