Advertisement

Gelişmekte olan piyasalar kulübü BRICS, varlığını Goldman Sachs Group Inc. ekonomisti Jim O’Neill’e borçlu. O’Neill’in 2001 yılında ortaya attığı kısaltma (BRIC) ilk haliyle Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in İngilizce baş harflerinden oluşuyordu. Ancak ardından Güney Afrika gruba dahil oldu. Güney Afrika’nın BRICS’e dahil olduğunu kabul etmek işin kolay kısmıydı. BRICS şu sıralar daha fazla genişleme arayışı içinde.

Rusya’nın BRICS yardımcı temsilcisi Vadim Lukov, Perşembe günü Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı’nda verdiği bir röportajda, “Genişleme, bir veya iki yıl alabilir. Ancak bu, kesinlikle kaçınılmaz bir süreçtir. BRICS’e katılmak isteyen önemli gelişen ülkeler bulunuyor” diye konuştu.

Rusya, Temmuz ayında organizasyonun 6. yıllık zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirvenin önemi, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizi dolayısıyla ABD ve Avrupa ile Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük anlaşmazlıkla karşı karşıya gelmesiyle birlikte arttı.

BRICS, geçtiğimiz yıl Brezilya’da gerçekleşen zirvesinde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na rakip, 50 milyar dolarlık bir katılım bankası kurulması ve 100 milyar dolarlık bir Döviz rezervi oluşturulması üzerinde anlaştı. Rusya, BRICS’in kredi notu ağının oluşturulmasını teşvik ediyor. Lukov, ABD merkezli Standard & Poor’s ve Moody’s Investors Service’in sağladığı kredi raporlarının “açık bir şekilde politikleşmiş” olduğunu belirterek BRICS kredi ağının bunu dengeleyeceğini ifade ediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Mayıs 2015 Cumartesi, 08:33 Misafir Her bitis bir baslangictktir. Birileri biticem derken kendileri biticekler. Avrupa gibi
15 Mayıs 2015 Cuma, 14:04 Misafir politik davranan abd li derencelendirme kuruluşlarına alternatif iyi olur