Advertisement

Gün içinde güneşten aldığı enerjiyle ortalama 35 kilometre hızla 40 kilometre yol alabilen bisiklet, elektrikli bisiklete göre hem daha hafif hem de daha ekonomik.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü öğrencisi Er, alternatif enerji kaynaklarının günlük hayatta kullanılması üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

Er, bisiklet kullanımın yaygınlaşmasıyla trafiğin rahatlayabileceğini belirterek, "Trafik sıkışıklığından yakınıyordum. Aldığım eğitimle 'trafik sorununun çözümüne nasıl katkı sağlayabilirim' diye düşündüm. Sonunda güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yapmaya karar verdim" dedi.

Bisikleti, büyük ölçüde tamamladığını belirten Yiğit Kaan Er, son rötuşların kaldığını, kullanımında hiçbir engel bulunmadığını ifade etti. Panellerin kapladığı alanın, gidondan daha küçük olduğuna dikkati çeken Er, bu bisikletin, normalinden çok farkının bulunmadığını belirtti.

Er, piyasada elektrikli bisikletlerin yaygın olduğuna işaret ederek, geliştirdiği bisikletin en büyük avantajının, enerjisini güneşten depolaması olduğunu vurguladı.

Ekonomik ve çevreci

Bisikletin 35 kilogram ağırlığında olduğunu anlatan Er, "Elektrikli bisikletler ise 55-60 kilogram ağırlığında. Güneş enerjisiyle çalışan bisikletin en önemli avantajlarından biri, hafif olması. Ayrıca çevreci bir ulaşım aracı. Bisikletin yapımı, kendi bütçemle yaklaşık 6 ay sürdü. Yılbaşından itibaren aşama aşama yaptım, şu anda böyle bir bisikleti bir haftada tamamlayacak düzeye geldim" diye konuştu.

Er, bisikleti, motor ve sistemin beyni denilen bir mekanizma ile hareket ettirdiğini anlatarak, "Gidonda hız pedalı var. Buradan komutla çalışıyor. Akü ve güneş panelleri var. Bisikleti, öğrenci olduğum için ikinci el aldım. Geliştirdiğim sistemi de üzerine monte ettim. Bana yaklaşık bin liraya mal oldu. Seri üretime geçilmesi halinde maliyeti yarı yarıya düşecektir" ifadelerini kullandı.

Gün ışığında 5-6 saatte akünün tam dolduğunu aktaran Er, sözlerini şöyle bitirdi:

"Tam dolumda yaklaşık 40 kilometre yol alınabiliyor. Şehir içi trafik yoğunluğuna ideal bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Hem çevreci hem de ekonomik bir araç. Güneş panellerini ve motoru daha da geliştirdiğimizde daha uzun menzile ulaşılabilir. Güneş panellerini daha etkin kullanmamız halinde aküyü bile kullanmaya ihtiyaç kalmaz. İlerleyen zamanlarda bisikleti daha geliştirmeyi hedefliyorum."

AA