Advertisement

Hedge fonları, dolar gerilediğinde altının yükseleceği beklentisi ile pozisyon alıyorlar.

Bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinde altın alımı gerçekleştiren para yöneticileri, altın fiyatlarının Ocak ayından bu yana en büyük ralliyi yapması ile kazançlı çıktı. ABD’de Tüketici Güveninin zayıflaması ve fabrika üretiminde hafifleme görülmesi doların düşüşü beşinci haftaya taşımasına yol açtı. Dolar böylece 2013’ten bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmiş oldu.

Altın, hala bazı yatırımcılar tarafından alternatif bir yatırım veya enflasyona karşı koruma olarak görülüyor. ABD’de genişlemenin yavaşladığına yönelik işaretler, Fed’in faiz oranlarını artırmayı erteleyeceği anlamına gelebilir. Bu da ABD’de enflasyonun hızlanacağına yönelik ihtimali artırıyor. Rekor düşük seviyede olan faiz oranları altının çekiciliğini artıyor. Çünkü yeni tahviller gibi varlıklara kıyasla altın faiz ödemiyor.

Kaliforniya’daki Altegris Investments Inc. portfolyo yöneticilerinden Lara Magnusen, “Uzun pozisyon alan bir yatırımcı iseniz, şu an ilginç bir giriş noktası olabilir. Deflasyon korkusundan uzaklaşarak, reflasyonal bir dünyaya ilerliyoruz” dedi.

Spekülatörler, 12 Mayıs itibarıyla yükseliş beklentisi ile açtıkları uzun pozisyonları yüzde 14 artırarak 36,150’ye çıkardılar. Uzun pozisyonlar böylece yükselişi 3. haftaya taşımış oldu.

Altın vadelileri, geçtiğimiz hafta New York Comex’te yüzde 3.1 yükselerek ons başına 1,225.30 dolara geldi ve 16 Ocak’tan bu yana en büyük ralliyi gerçekleştirdi.