Advertisement

ABD’de enflasyon oranının düşüş göstermesi, dünyanın en büyük tahvil piyasasını daha çekici hale getiriyor.

Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıklayacağı veriler öncesinde Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre tüketici fiyatları Nisan ayında bir yıl önceye göre yüzde 0.2 geriledi. Söz konusu beklenti doğru çıkarsa bu, 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin yüzde 2.44 seviyesinde bir reel faize sahip olacağı anlamına geliyor. Bu da 5 yılın en yüksek seviyesine denk geliyor.

ABD’nin enflasyonu geçtiğimiz 12 ayda petrolün yüzde 40’tan fazla gerilemesi ile birlikte düşüş gösterdi. Fed, Çarşamba günü yaptığı açıklamada kısa vadede maliyetlerin son dönemdeki düşük seviyelere yakın seyretmeyi sürdüreceğini belirtti. Fed son toplantısının tutanaklarında, “Enflasyon orta vadede merkez bankasının yüzde 2’lik hedefine doğru kademeli bir yükseliş gösteriyor. Enerji fiyatlarından kaynaklı ‘geçici etkiler’ dağılıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Perşembe günü 13 milyar dolarlık 10 yıl vadeli enflasyon korumalı Hazine tahvili (TIPS) satışı yapması bekleniyor.

Güney Kore’nin Seul’da bulunan Hükümet Çalışanları Emeklilik Hizmeti yurtdışı yatırım yöneticisi Kim Youngsung, “TIPS’i daha sonra satın alabiliriz. İnsanlar gelecekten daha yüksek bir enflasyon oranı bekliyorlar ancak bu kısa bir zamanda gerçekleşmeyecek” dedi.

10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi (enflasyon düzenlemesi olmadan), Tokyo saati ile yüzde 2.24 seviyesinde yatay bir seyir izledi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 98 30/32 oldu.