Advertisement

Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 1.6 geriledi. Nisan'da 65.35 olan endeks, Mayıs'ta 64.29'a düştü. Böylelikle güven Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Tüketici Güveni endeksinin 66.1 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Nisan'da 86.16 olan hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise Mayıs'ta 86.18 oldu. Bu durum, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunda bir önceki aya göre önemli bir değişiklik beklenmemesinden kaynaklandı.

Nisan'da 86.12 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0.7 azalarak, Mayıs'ta 85.50'ye geriledi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.6 azalarak, Mayıs'ta 65.70 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 11.6 azaldı. Nisan ayında 22.37 olan endeks, Mayıs'ta 19.79 değerine geriledi. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.