Advertisement

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) işgücü piyasasındaki gelişmeleri büyüme verisinden daha çok önemsediğini belirterek, "Eğer istihdam artışındaki istikrarlı eğilim sürerse, Fed, faiz artırımına büyüme rakamlarında dalgalanmalar olsa dahi eylülde başlar" dedi.

Sweet, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün yayımlanan toplantı tutanakları ve ABD ekonomisine ilişkin son verileri, AA muhabirine değerlendirdi.

Nisan ayına ilişkin FOMC tutanaklarının "zaman aşımına uğradığını" düşündüğünü aktaran Sweet, "Fed yetkililerinin ekonomiye yönelik güncel görüşleri, tutanaklarda tasvir edilenlerden biraz farklı olabilir. Çünkü, mart ayına ilişkin inşaat harcamaları, fabrika siparişleri ve sanayi üretimi gibi verilere bakıldığında ilk çeyreğe ilişkin büyümenin negatif olacağını görüyoruz" diye konuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın nisan sonunda açıkladığı öncü veriler, ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 ile beklentilerin çok altında büyüdüğünü ortaya koymuştu. Büyüme verisi 29 Mayıs Cuma günü güncellenerek yeniden açıklanacak.

- "ABD 2. çeyrekte yüzde 3'ün üstünde büyüyecek"

Sweet, ayrıca nisan ayına ilişkin verilerin, büyümenin yılın ikinci çeyreğinde de beklentilerin altında kalabileceğine işaret ettiğini belirtirken, "Moody's olarak ABD'nin ikinci çeyrekte yüzde 3'ün üstünde büyümesini beklediklerini" söyledi.

Bu noktada, ABD ekonomisinin geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 daraldıktan sonra ikinci ve üçüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 5 büyüdüğünü anımsatan Sweet, sözleri şöyle sürdürdü:

"2015'te tarihin tekerrür edeceğini düşünüyoruz ve hem tutanaklar hem de Fed başkanlarının açıklamaları onların da böyle düşündüğünü gösteriyor. Ekonomi, geçen seneki gibi ikinci ve üçüncü çeyrekte iyileşecek."

Ryan Sweet, öte yandan Fed'in tamamen verilere bağımlı olduğunu vurgulayarak, FOMC'nin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yaklaşıldığı sinyalini almadan harekete geçmeyeceğini ifade etti.

Ancak, bazı verilerin, mevsimsellikten kaynaklanan hatalar ve baz etkisinden ötürü çelişkili bilgiler sağlayabildiği tespitinde bulunan Sweet, bunu Fed yetkilileri arasında görüş ayrılıklarına yol açan faktörlerden biri olarak nitelendirdi.

Tutanaklarda, bazı FOMC üyelerinin yavaşlayan ekonomiyi olumsuz hava şartları, ülkenin batı yakasındaki limanlarda yaşanan aksamalar ve petrol fiyatlarındaki düşüş gibi "geçici" faktörlere dayandırırken, diğerlerinin zayıflığın yılın geri kalanına yayılabileceği uyarısında bulunması dikkati çekmişti.

- "En büyük risk güçlü dolar"

Sweet, "ABD ekonomisi için en büyük risk nedir?" sorusuna "Muhtemelen güçlü dolar" yanıtını verirken, hem değerli dolar hem de düşen enerji yatırımlarının büyüme oranlarını aşağı çektiğini dile getirdi.

Diğer taraftan, Fed'in büyüme verilerinden çok istihdam sektörünü önemsediğini belirten Sweet, "Fed yetkilileri, özellikle işgücü piyasasındaki atıl kapasiteye odaklanmış durumdalar ve bu azalmaya devam ediyor. Eğer istihdam artışındaki istikrarlı eğilim sürerse, Fed, faiz artırımına büyüme rakamlarında dalgalanmalar olsa dahi eylülde başlar" değerlendirmesinde bulundu.

Sweet, ayrıca Fed'in faiz artırımının doların değerini yükseltmeye devam edeceğini vurgulayarak, dolardaki rallinin son günlerde duraklamış olsa da bitmediği öngörüsünü ifade etti.

 

Bununla birlikte, güçlü doların ithal ürünleri ucuzlatarak, enflasyonu aşağı çekebileceğini anlatan Sweet, Fed için asıl zorluğun bu noktada başlayacağını vurguladı.

- "Fed, sağduyulu bir risk yöneticisi"

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, tutanakların risklerle ilgili bölümünde Yunanistan ve Çin'le ilgili ifadeler bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Fed, sağduyulu bir risk yöneticisi ve beklenmeyen tüm gelişmelere karşı hazırlıklı olmaya çalışıyor. Bu yüzden, Yunanistan'daki borç çıkmazı ve Çin ekonomisindeki sert düşüş Fed'in radarında" değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan'da devam eden "drama"nın, Avro Bölgesi'ni ciddi şekilde etkileyebileceğini ve bunun yansımalarının ABD de dahil olmak üzere tüm dünyada hissedileceğini kaydeden Sweet, Moody's'in Yunanistan'ın Eurosistem'den çıkmasını beklemediğini sözlerine ekledi.

AA