Advertisement

Tahvillerde düşüş beklentisi ile pozisyon açan yatırımcılar, stratejistlere göre, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) varlık alımlarını azaltmaya hazır olduğu sinyali vermemesi ile hayal kırıklığına uğrayabilir. AMB Nisan ayındaki politika toplantısının tutanaklarını Perşembe günü TSİ 14:30’da yayımlayacak.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure’nin bu hafta yaptığı açıklama öncesinde, ivme kazanan ekonomik verilerin merkez bankasını parasal genişleme programını Eylül 2016’dan önce sonlandırmaya itebileceği spekülasyonları artış göstermişti. Ancak buna karşın Coeure, yaz aylarında yaşanacak durağanlığa önlem olarak önden yüklemeli alımlar yapılmasının planlandığını belirtti.

Söz konusu spekülasyon 10 yıl vadeli Almanya tahvil faizlerinin bu ay Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasına destek oldu.

AMB Başkano Mario Draghi, Mayıs’ta Washingtın’da yaptığı bir konuşmada, merkez bankasının 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) varlık alım planını, enflasyon sürekli bir toparlanma gösterene kadar, tamamıyla ve her koşulda uygulamaya kendini adamış olduğunu yineledi.

UniCredit SpA kıdemli sabit getiri stratejistlerinden Luca Cazzulani, “Coeure’nin 18 Mayıs’ta Londra’da yaptığı konuşma, merkez bankasının alımları beklenenden önce sona erdirebileceği spekülasyonlarını ortadan kaldırdı” dedi.