Advertisement

Renault Avrasya Bölge Başkanı Jean Christophe Kugler, OYAK Renault'nun Bursa fabrikasındaki işçilerin iş bırakma eyleminin Türkiye açısından bir tehdit olduğunu belirterek, "Bu konu, tedarikçi tabanımıza güvenerek ilerleyebilmemiz açısından bir problem teşkil ediyor. Böyle bir durum ederse, uzun vadeli yatırım planlarımızı gözden geçirebiliriz" dedi.

Kugler, İstanbul Autoshow 2015'te, OYAK Renault'nun Bursa fabrikasındaki işçilerin iş bırakma eylemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bunun sadece Renault'nun meselesi olmadığını ifade eden Kugler, Türkiye'ye bir tehdit olması açısından bu konunun önemli olduğunu dile getirdi.

Bir ülkeye yatırım için olmazsa olmazların istikrar, sosyal barış ve yüksek potansiyel olduğuna işaret eden Kugler, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'ye çok fazla yatırımla ve taahhütle bağlanmış durumdayız ve hep uzun süreli bir operasyon düşünüyoruz. Ama bu mesele sadece Bursa tesisi için değil Türkiye için bir risk aslında. Türkiye'deki tedarikçiler, yurt dışına tedarik edemezse burada bir risk ortaya çıkar. Bu konu, tedarikçi tabanımıza güvenerek ilerleyebilmemiz açısından bir problem teşkil ediyor. Böyle bir durum devam ederse, uzun vadeli yatırım planlarımızı gözden geçirebiliriz. Çünkü bu bir tehdit; istikrar ortamını ve sosyal barışı değiştiren bir durum."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2015 Cuma, 11:11 Misafir bence kalip kalmamayi gozden gecirmeliler. cekip gitmeleri herkes icin en iyisi olmazmi?
22 Mayıs 2015 Cuma, 09:07 Misafir sistemin bir gerçeğidir, sermaye ile işçi sınıfı karşı karşıya kaldığı zaman devlet her zaman hakim güçten yana tavır almıştır. bu yüzden bir zamanlar ceza kanununda 141 ve 142 gibi efsane kanunlar vardı. amaç hakim sınıfın hakimiyetini garanti altına almaktı. 1979 ecevit hükümetiyle takışan iş adamlarının hükümet devirene kadar yaptıklarını şimdi aynı iş adamları işçiler devrilene kadar yapacak. hakim sisteme karşı çıkan bertaraf edilir. ecevit amerikaya ve iş adamlarına direnemeyip istifa etmişti. şimdi sıra işçilerde
21 Mayıs 2015 Perşembe, 20:09 Misafir yabancılar bizim kara kaşımıza kara gözümüze gelmiyor ya buraya ucuz işçilik ve düşük vergi için geliyorlar keşke hiç gelmeselerdide biz kendi arabamızı yapup onlara satsaydık. işçilerin direnişine selam olsun sonuna kadar kapitalist sömürgeci çok uluslu şirketlerin karşısında olalım .