Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin faizlerin yüzde 7 bin olduğu dönemler yaşadığını belirterek, "Şimdi yarım puan, bir puan deyip ortalığı birbirine katıyoruz" dedi.

Zeybekci, AK Parti İl Başkanlığınca Milas ilçesinde düzenlenen muhtarlar toplantısında, Hükümetin 12 yılda önemli çalışmalara imza attığını söyledi.

Geçmişte IMF memurlarının denetlediği hükümetler tarafından yönetilen Türkiye'nin, bugün IMF'ye borç verdiğini belirten Zeybekci, "Bu memlekette bir zamanlar yüzde 7 bin faiz vardı. Şimdi yarım puan, bir puan deyip ortalığı birbirine katıyoruz. Yüzde 13 şu anda faize ödenen vergi tutarı. Onu bile 'Dünyayı dar ederiz, aşağıya inecek' diyoruz" diye konuştu.

Ekonomi ve finansın seçimleri sevmediğine işaret eden Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hele hele 1 yılda 3 defa seçim yaparsanız, birileri de bu seçimleri fırsat bilir o aradaki dalgalarda kendi spekülasyonlarını yapıp rantlarını toplamak ister. Onun için şu andaki kurun, faizin, enflasyonun üzerinde bir rant var. Ben 5-6 Mayıs'ta dedim ki: Bu, göreceksiniz iki haftaya, 10 güne kadar üzerindeki rant gidecek. Piyasalar 8 Haziran'ı önden öngörecek ve bu köpük aşağıya inecek. Geçtiğimiz hafta perşembe, cuma 2,56'lara kadar düştü. Faiz tam 1 puan aşağıya indi. Daha çok inecek. Özellikle faizi söylüyorum. Daha çok inecek."

- "Bu ülke merde bile muhtaç olmayacak''

Bakan Zeybekci, 7 Haziran seçimiyle yeni Türkiye yolunda yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Zeybekci, "Bu ülkede asla ve asla bir daha kriz olmayacak. Bu ülke bir daha IMF kapısına gitmeyecek. Bu ülkeye bir daha Dünya Bankasından ekonomi bakanı gelmeyecek" ifadesini kullandı. 

CHP'nin Hükümet olması halinde ekonomi bakanlığına Kemal Derviş'i getireceğini dile getiren Zeybekci, şöyle konuştu:

"CHP'lilere soruyorum, içinizde hiç yok mu? Tütün tarlasında tütün amelesi olarak yetişen bir amele çocuğu bu ülkede bugün Ekonomi Bakanlığı yapıyor. İçinizde hiç amele çocuğu yok mu? Hiç mi kalmadı? Böyle bir zulme nasıl katlanırsınız diyorum CHP'lilere. Kemal Derviş'i bu ülke gayet iyi biliyor. Dünya Bankasının tahsilatçısı, IMF'nin tahsilatçısı, uluslararası para piyasalarının Türkiye'ye gönderdiği Düyun-u Umumiye tahsilat memurudur. Türkiye'ye verdiği paraları sağlam bir şekilde tahsil edebilmek için, o yüzde 86'yı alıp götürebilmek için gönderilmiş bir memurdur."

- "Yörük sürüsünden adak"

Seçim kampanyalarında asgari ücret üzerinden yapılan tartışmalara da değinen Zeybekci, işçi ve işveren sendikalarından temsilcilerin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu ücreti belirlediğini söyledi

"Türkiye'de asgari ücreti 2 bin lira yapalım. Buna en çok Maliye Bakanı sevinir" diyen Zeybekci, Hükümetin cebinden 1 kuruş çıkmayacağı için Hazine'nin ve bütçenin gelirlerinin artacağını dile getirdi. 

Zeybekci "Ama buna tarafı biz değiliz. Bunun tarafı işçi ve işveren sendikaları. Soruyoruz adama, 'Bunlarla konuştun mu sen bunu sendikalara sordu mu size sordu mu'. 'Hayır' diyorlar. Ne konuşuyor bu adam o zaman. Yörük sürüsünden adak. Bizde öyle derler. Adam cömert, Yörüğün sürüsünden adak veriyor" diye konuştu. 

- Milli gelirin asgari ücrete oranı

"OECD ve Dünya Bankası'na göre, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin asgari ücrete oranının en yüksek olduğu dünyada altıncı ülkeyiz" ifadesini kullanan Zeybekci, Türkiye'nin bugün ihracatta gelmesi gereken yere hızlı şekilde ulaştığını da vurguladı. 

Türkiye'de 35 yıl önce dış ticaret hacminin 5 milyar dolar bile olmadığının altını çizen Zeybekci, "Şimdi 500 milyar dolar oldu. Türk müteahhitleri Çin'den sonra dünyada ikinci sıraya geldi. Özel sektörle yapıyoruz ne yapıyorsak, böyle yapmaya devam edeceğiz" dedi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2015 Pazar, 23:01 Misafir Onun için en kirilgan ekonomi olarak kabul görülüyor.
23 Mayıs 2015 Cumartesi, 17:21 Misafir demekki kriz olacak