Advertisement

(17:18'de güncellendi)

Dolar/TL ABD'de açıklanan veriler sonrası 2,64'ü gördü. Dün yüzde 1 yükselen dolar/TL, TSİ 17:14'te yüzde 0,83 yükselişle 2,6372 oldu. TL böylece dolar karşısında yıllık kaybını yüzde 11,50'ye çıkardı ve gelişen piyasa para birimleri arasında Brezilya realinin ardından en fazla değer kaybı yaşayan olmayı sürdürdü.

ABD'de ticari ekipman siparişleri beklentinin üstünde artış gösterirken dayanıklı tüketim malı siparişleri, Nisan ayında yüzde 0,5 düşüş ile beklenti düzeyinde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0,5 düşüş yönündeydi. Siparişler Mart'ta yüzde 0.4 artmıştı. Amerika'da 1. el konut satışları Nisan ayında beklenenden fazla artarak, piyasanın en yoğun satış döneminde toparlanmaya başladığına işaret etti. ABD Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı veriye göre, yeni konut satışları 517 bin oldu. Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin tahmin medyanı 505 bindi. Satışlar Mart ayında 481.000 olmuştu.

Analistler dolardaki yükselişin toparlanmaya işaret eden ABD verileri ve Merkez Bankası Fed Başkanı Yellen'ın bu yıl faiz artışı beklediğine dair açıklamaları ile alakalı olduğunu belirtiyor.

Bloomberght.com'a konuşan ALB Forex Analisti Enver Erkan "“Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen TÜFE verilerinin ve Fed Başkanı Janet Yellen’in 2015 yılında faiz artışı olabileceğine dair açıklamaları küresel bazda dolardaki algıyı yeniden pozitife döndürdü. Bu kapsamda da geçtiğimiz hafta 93,20 seviyesine doğru gerileyerek dip yapan dolar endeksi de hızlı bir yükseliş gösterdi" ifadelerini kullandı.

Aynı dönemde TL'nin gelişen ülke kur sepeti içerisinde ortalarda yer aldığını ifade eden Erkan "Cuma gününden bugüne Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı yüzde 0,91; dolar endeksinin yükselişe geçtiği 18 Mayıs gününden bugüne kadar olan değer kaybı ise yüzde 1,74 olarak gerçekleşmiştir" diye konuştu.

Dolar endeksi 97'yi aşarak 29 Nisan sonrasındaki en yüksek seviyeyi görürken, Euro/Dolar paritesi de 4 haftanın ardından ilk kez 1,09'un altını gördü.

(17:18'de güncellendi)

- Dolar/TL'nin bugünkü grafiği:

 

 

 

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com