Advertisement

Eskişehir'in İnönü İlçesi'nde kamyon üretimi yapılan Ford Otosan Fabrikası'nda işçilerin başlattığı iş bırakma eylemi sürerken, 1,000'i aşkın işçi de bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti.

Ford Otosan İnönü Fabrikası'ndeki işçiler bugün otobüslerle gittikleri Bilecik'in Bozüyük ve Eskişehir'in İnönü ilçelerindeki PTT şubelerinde e-devlet şifrelerini alıp tekrar fabrikaya döndü.

İşçiler, arkadaşları tarafından hazırlanan ve fabrika önünde kendilerine dağıtılan sendikadan istifa etme dilekçelerine imza attı ve bu dilekçesi Ford Otosan İnönü Fabrikası İnsan Kaynakları birimine teslim etti.

İşçileri temsilen gazetecilere açıklamada bulunan İsmail Demirbaş, "Şu anda Türk Metal Sendikası'ndan istifa eden arkadaşların sayısı 1,032. Bize ulaşmayan henüz öbür vardiyalarda çalışan arkadaşlar var. Onların dilekçeleri ile beraber tahmin ediyorum bu fabrikada çalışan işçilerin yüzde 99'u istifa etmiş olacak. Biz gayet barışçıl bir şekilde en insani bir şekilde taleplerimizi dile getirmek istiyoruz. Dileklerimizi taleplerimizi fabrika yönetimine iletmek istiyoruz. Şu anda sendikanın yetkisi kalmamış durumda" diye konuştu.

İşçiler, Otosan yetkililerinin kendilerine fabrikayı terk edip yakındaki boş bir alanda eylemlerini sürdürme önerisi getirdiklerini, bunu kendi aralarında değerlendireceklerini söyledi.

AA