Advertisement

Rupinin bu çeyrek dönemde kaydettiği değer kaybı, Hindistan’ın Çin’i dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak geride bırakması ile birlikte yüksek faizli para biriminde getiriler ile ilgili beklentileri bozmadı.

Bloomberg anketine katılan 32 stratejistin tahminlerine göre dolar satarak rupiye yatırım yapmak, faiz dahil olmak üzere, bu yıl yüzde 5.2 getiri sağlayacak. Söz konusu seviye, 23 gelişen piyasa arasında en yüksek total getiri olarak görülüyor. Meksiko pesosunun yüzde 3.1 ve Çin yuanının yüzde 2 getiri sağlaması bekleniyor. Rupi, 31 Mart'tan bu yana yüzde 2.3 değer kaybetti ve ilk çeyrek dönemde kaydettiği yüzde 0.9’luk yükselişi silmiş oldu.

Büyüme, Başbakan Narendra Modi’nin yabancı yatırımlara daha fazla sektör açması ve merkez bankası Guvernör Raghuram Rajan’ın borçlanma maliyetlerini düşürmesi ile birlikte ivmelenmeye hazırlanıyor. Hindistan tahvilleri Asya’da en yüksek ikinci getiriyi sunuyor. Rupideki dalgalanmalar, Döviz rezervlerindeki yükselişlerin ülkeyi sermaye çıkışları riskinden koruması ile  yılın en yüksek seviyesinden geriledi.

Singapur’daki Barclays Plc Asya Pasifik döviz stratejisti Mitul Kotecha, “Gelişen piyasa para birimleri arasında Hindistan görece çekici görünüyor. Rupinin yüksek getirisi, Hindistan’ın gelişen ekonomisi ve politika temelleri uzun vadede yatırımcıları çekecektir” dedi.