Advertisement

Bursa'da, OYAK Renault'da ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle 13 gündür eylem yapan işçiler, fabrikaya girerek işbaşı yaptı.

Fabrika bahçesinde 15 Mayıs'tan bu yana bekleyişlerini sürdüren işçilere, şirket yönetimince gece dağıtılan bilgi notunda "27 Mayıs 08.00-16.00 vardiyasında çalışanlarımız işbaşı yapacaktır" ifadesi yer almıştı. Bunun üzerine işçiler personel kartlarını okutarak fabrikaya girdi ve işbaşı yaptı.

Bu arada, eylem alanında temizlik çalışması başlatıldı.

Şirketten yapılan açıklamada, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda eylemlere bugün itibariyle son verildiği ve normal üretim düzenine geçildiği bildirildi.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin ve Bursa'nın can damarı olan otomotiv sektöründe, 15 Mayıs'ta başlayan ve üretimin durmasına neden olan eylemlerin etkilediği Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda, dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda fabrika içindeki eylemlere bugün itibarıyla son verildiği ve bugün saat 08.00-16.00 vardiyasıyla normal üretim düzenine geçildiği kaydedildi.

Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesinin feshedilmeyeceği ve cezai başvuruların geri alınacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oyak Renault Otomobil Fabrikaları tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak, 1 ay içerisinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacak. Analizi yapılacak iyileştirmelere mahsuben; 1 hafta içinde, çalışanlara net 1.000 lira avans ödemesi yapılacak.

Her yıl sonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600 lira olacak. Ayrıca banka maaş ödemeleri promosyonu olarak net 480 lira ortalama bir prim ödemesi de yapılacak. İş bu şartlar, 27 Mayıs tarihinde işbaşı yapan mavi yakalı çalışanlarımız için geçerli olacak."

Açıklamada, "Oyak Renault olarak, fabrikamızda sağlanan bu mutabakatın otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılı dönemi sona erdirmesini ve sektörümüzün iş barışı içerisinde ülkemiz ekonomisine katkılarının devam etmesini temenni ederiz. Fabrikamızın ve çalışanlarımızın geleceği için olumlu bir şekilde neticelenen bu sürecin herkese hayırlı olmasını diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.


AA