Advertisement

Türkiye'de seçimlerin ardından bir koalisyon hükümeti kurulma ihtimali, bu yılın en büyük ayı piyasasının yeniden canlanmasına neden oluyor.

Üç farklı kamuoyu araştırmasının iktidardaki AK Parti'nin gelecek ay yapılacak olan parlamento seçimlerinde ülkeyi tek başına yönetmek için yeterli oyu alamayabileceğini işaret etti. Buna bağlı olarak, 2015 yılında önemli para birimleri arasında en fazla kayıp yaşayan para olan Türk Lirası kayıplarını genişletti ve Türk tahvil faizleri ise, gelişen piyasa tahvilleri arasındaki en keskin yükselişini daha da ilerletti.

Londra'da Citigroup Inc.'nin Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika baş stratejisti Luis Costa, "Türk varlıklarını etkileyebilecek çok fazla ses olabilir," dedi ve "AK Parti bir koalisyon içinde ülkeyi yönetmekte pek rahat olmayacak" görüşünü savunaral liranın dolar ve euro karşısında satılması tavsiyesinde bulundu.

Türk Lirası 15 Nisan'dan bu yana gösterdiği en büyük dört günlük düşüşünü durdurdu ve bugün TSİ 10:00'da dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 2.6364 seviyesine geldi. Lira bu ay, dolardaki küresel düşüşün etkisi ile beş haftanın zirvesine çıkmıştı.

Abartılı Ralli

Costa, liradaki yükselişin abartılı olduğunu ve son düşüşlere karşın bile, yatırımcıların "istikrarsız" koalisyon hükümeti riskini tam olarak fiyatlanmadığını kaydetti. Costa, ayrıca, Türk Lirası'nın yarım euro ve yarım dolardan oluşan sepet karşısında 2.87 seviyesine çıkmasını beklediğini söyledi. Bu dünkü seviyenin yüzde 4 üzerini işaret ediyor.

Bazı kamuoyu yoklamalaarı Ak Parti'nin sağlam çoğunluğu alabileceğini işaret ederken, son açıklanan üç kamuyou yoklaması (Gezici, Sonar ve Konda) alternatif bir sonucu gösteriyor. Bu üç yoklamanın tümü Ak Parti'nin oylarını yüzde 41 civarında gösterirken, Halkın Demokratik Partisi'nin yüzde 10 seçim barajını aşabileceğini işaret ediyor.