Advertisement

(16:20'de güncellendi)

Dolar yen karşısında, Fed'in faiz artırımına hazırlandığı ve Japonya Merkez Bankası'nın daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik programına devam etmesi sonucunda iki ülkenin para politikaları arasındaki ayrışmanın keskinleşeceği beklentisi ile, 12 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa hisseleri, ABD endeks vadelileri ile düşerken, Çin hisseleri 4 ayın en büyük düşüşünü kaydetti.

Japonya para birimi, ABD ekonomisinin güçlenmekte olduğuna yönelik işaretlerin doların güçlenmesine neden olması ile birlikte, 16 önemli para birimi arasındaki düşüşlere öncülük etti. Yenin 2012 yılından bu yana yüzde 30'luk düşüşü, Japonya'nın büyük şirketlerinin rekor karlara ulaşmasına neden oldu ve bu durum, ülke hisse senetlerinin 1988'den bu yana gerçekleştirdiği en uzun ralliye yardım etti. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bu hafta yaptığı konuşmada, enflasyon hedefine ulaşma ihtiyacı doğarsa, para politikasını ayarlayacağını tekrarladı.

Dolar gün içinde 124.39 yen seviyesine dek artış ile Aralık 2002’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar yen karşısında, New York saati ile 08:34’te 124.20 yen oldu.

Bloomberg Dollar Spot Endeksi kazançlarını azalttı ve yüzde 0.2 yükseldi. Pound dolar karşısında yüzde 0.5 düşüş ile 1.5283 dolar olurken, euro dolar karşısında 1.0903 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Tokyo'da Nomura Holdings Inc. Asya ve Pasifik Bölgesi dolar faiz işlemleri müdürü John Gorman, "Fed yakında faiz artırımına gidecek," dedi ve "Yunanistan'dan daha fazla sıkıntı geldiğini görüyorsunuz. Bunların tümü euroyu zayıflatıyor. Doların ön plana çıktığını göreceksiniz. Zira o güvenli liman para birimi" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Standard & Poor’s 500 Endeks vadelileri yüzde 0.2 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 6.5 düşüş kaydetti. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvil faizleri 3 baz puan düşerek yüzde 0.52 seviyesine geldi. İngiltere’nin ilk çeyrek büyümesinin beklentilerin altında kalması ile pound değer kaybetti.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları, 23 Mayıs'ta sona eren haftada, 282 bin ile beklentinin üstünde gerçekleşti. Ancak başvurular böylece 12 hafta üst üste 300 binin altında kalarak, istihdam piyasasının ilk çeyrekteki zayıflığa rağmen sağlam kaldığına işaret etti. ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre başvurular, 7.000 artarak 282.000 oldu. Bloomberg anketine katılan 51 ekonomistin tahmin medyanı 270.000 olmuştu.

Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta, ekonominin tahminlerini karşılaması durumunda, faizin bu yıl artırıldığını beklediğini söylemesi doların yen karşısında güç kazanmasına yardımcı oldu. Yunanistan'ın temerrüde düşeceği tehdidi de dolara yönelik güvenli liman talebini güçlendirdi. Yen dolar karşısında, Yellen'ın bu konuşmasından bir gün önce göre, yüzde 2.1 değer yitirdi. Geçen haftaya dek, yen dolar karşısında bu çeyrekte 120 seviyesinin yalnızca iki yen civarındaki bir aralıkta seyretti.

(16:20'de güncellendi)