Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, "Fed faiz oranlarını bu yılın ilerleyen zamanlarında artırabilir" dedi. Parasal genişlemenin (QE) beklediğinden daha uzun sürdüğünü söyleyen Williams, QE'nin işe yaradığını belirtti.

Fed'in faiz oranlarını önümüzdeki birkaç yılda normal seviyelere yükseltebileceğini dile getiren Williams, merkez bankasının faiz oranlarını kademeli olarak artıracağını vurguladı.

Williams, “Para politikası krizi engellemek için doğru araç değil” dedi. Williams, Singapur’da yaptığı bir konuşmada, para politikasının son çare olsa bile finansal istikrar endişelerinin üzerine gitmek için doğru araç olmadığını söyledi.

Williams, “Makro ihtiyatı hedeflere ulaşmak için öncelikli olarak mikro ihtiyati regülasyonlar ve denetimlere odaklanmalıyız” diye konuştu.

Para politikasının finansal istikrar risklerinin üzerine gitme için kullanılmaması gerektiğine inandığını belirten Williams, “Krizinden kaçınmak için tüm araçların değerlendirilmesine yönelik ihtiyaca rağmen para politikasının bu araçlardan biri olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Williams, “Para politikası girişimleri makro ekonomik ve finansal istikrar hedefleri arasında “elverişsiz ve maliyetli”  etkileşim sunuyor. Para politikasını finansal istikrarı sürdürmek için kullanmak merkez bankasının enflasyon bağlılığı kredibilitesini zayıflatabilir” ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2015 Perşembe, 11:11 Misafir 6 aydır bu hikayeyi dinliyoruz