Advertisement

Hindistan Merkez Bankası, Salı günü Bombay’den yapılan açıklamaya göre, gösterge repo faizi oranını yüzde 7.5’ten yüzde 7.25’e düşürdü.

Söz konusu karar ile faiz oranı Eylül 2013’ten bu yana en düşük seviyeye çekilmiş oldu. Bloomberg News anketine katılan 41 ekonomisttin 33’ü kararı doğru şekilde tahmin etti. Yedi ekonomist bir değişiklik yapılmayacağı tahmininde bulunurken, bir ekonomist 50 baz puanlık bir indirim öngördü.

Rajan konu ile ilgili şöyle konuştu:

“Muson yağmurlarının enflasyonu nasıl etkileyeceği ile ilgili belirsizliğin ortadan kalkması için muhafazakar strateji beklemek olur. Ancak yatırımların zayıf olması, bugüne daha uygun bir duruşun önden yüklemeli bir faiz indirimine gidilmesi olduğu anlamına geliyor. Daha sonra, belirsizliğin giderilmesi için veriler beklenebilir. Bu sırada bankalar önceden gerçekleştirilen faiz indirimlerini kredi faizlerine yansıtmalılar” dedi.

Hindistan’ın indirim kararı, Çin’in faiz indirimine gitmesinin ardından ve ABD’nin beklenen faiz artırımının gelişen piyasalardan sermaye çıkışları görülmesini tetiklemesi öncesinde gerçekleşti. Petrol fiyatları yükselmeye devam ederse ve muson yağmurları normalden düşük gerçekleşirse politikada gevşeme olanağı azalabilir.

Singapur’daki ANZ Banking Corp. ekonomistlerinden Devika Mehndiratta, “Mevcut düşük enflasyondan faydalanma ve zayıf toparlanmayı faizleri indirerek destekleme ihtiyacı bulunuyor. Daha sonra zamanlı olmayabilir” dedi.

Tüketici fiyatları Nisan ayında bir yıl önceye yüzde 4.87 yükseldi. Tüketici fiyatları üst üste 8 aydır Rajan’ın yüzde 6’lık hedefinin altında seyrediyor.