Advertisement

Almanya’da fabrika siparişleri, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde imalat sanayinin sıkıntılı dönemden çıktığına işaret ederek Nisan ayında yükselişi 2. aya taşıdı.

Ekonomi Bakanlığı’nın Cuma günü Berlin’de yaptığı açıklamaya göre mevsimsel dalgalanmalar ve enflasyona göre düzenlenmiş fabrika siparişleri, Mart ayında yüzde 1.1’lik bir genişlemeye revize edilmesinin ardından yüzde 1.4 yükseliş gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, tipik olarak volatil olan veride yüzde 0.5’lik bir artış öngörüyordu. Siparişler bir yıl önceye göre yüzde 0.4 yükseldi.

Almanya’da imalat sanayi bir süredir zayıf seyrediyor. Ancak Bundesbank ekonominin tüketici harcamalarından sağladığı destek ile gelecek aylarda genişleme göstereceği tahmininde bulunuyor. Büyüme ayrıca rekor düşük seviyedeki işsizlik, yüksek iş dünyası güveni ve Euro Bölgesi’ndeki toparlanmadan da destek buluyor.

Frankfurt’taki UniCredit SpA Andreas Rees, “Yurtiçi talepte görülen yukarı yönlü trend sürüyor. Euro Bölgesi dışından gelen siparişlerin Nisan ayında toparlanma göstermesi güven verici” dedi.

Almanya’da ihracat siparişleri Nisan ayında yüzde 5.5 yükseldi. Tüketici malları siparişleri yüzde 4.5, yatırım malları siparişleri yüzde 2.3 yükseldi.  Yurtiçi siparişler yüzde 3.8 artış kaydetti.