Advertisement

Almanya tahvilleri kayıpları genişletiyor, tahviller 16 yıldan uzun bir sürenin en kötü haftasını kaydetmeye hazırlanıyor

Euro Bölgesi’nin gösterge tahvili ve diğer Avrupa tahvillerindeki düşüş bu hafta küresel sabit getiri piyasalarındaki gerilemeye öncülük etti. Satış dalgası Salı günü açıklanan Euro Bölgesi enflasyon verisi ile başladı. Veri enflasyonun ivmelenmeye başladığı sinyali verirken, AMB Başkanı Mario Draghi merkez bankasının piyasalardaki volatiliteye karşı bir müdahalede bulunmayacağı sinyali verdi. Bloomberg’in Euro Bölgesi tahvilleri endeksi Perşembe günü itibarıyla yüzde 0.6 katıp verdi. Endeks Nisan ayında 2015’te yüzde 4.6 getiri sağlamıştı.

UniCredit SpA kıdemli sabit getiri stratejisti Luca Cazzulani, “Tahvil faizlerindeki yükseliş sert oldu. Enflasyon yukarı yönlü sürpriz yaptı. AMB’nin daha güvercin bir tutum sergileyeceği beklentisi vardı. Draghi bunun yerine daha nötr bir tavır sergiledi. volatiliteye alışılması gerektiğini söyledi. Ancak yükselen tahvil faizleri ile ilgili konuşurken birkaç aydır düşüş gösterdiklerini unutmamak lazım” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 6 baz puan veya yüzde 0.06 yüzde puan yükselerek Londra saati ile 09:04’te yüzde 0.90 oldu. Tahvil faizi Perşembe günü yüzde 0.996 ile Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Nisan ayında yüzde 0.49 seviyesinde olan tahvil faizleri bu hafta 41 baz puanlık bir yükseliş ile Ekim 1998’den bu yana en büyük yükselişi kaydetmeye ilerliyor.

Şubat 2025 adeli yüzde 0.5 faizli tahvilin fiyatı 0.54 veya 1,000 euro nominal değerde 5.40 euro düşüş ile 96.325 oldu. 29 Mayıs’ta 100.12 seviyesindeydi.