Advertisement

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın şu anda temel önceliğinin, Azeri doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören TANAP olduğunu belirtti.

Aliyev ayrıca, Azerbaycan'ın doğal gaz rezervlerinin hem Azerbaycan'a, hem de Avrupa'ya yüz yıl yetecek düzeyde olduğunu ifade etti.

İlham Aliyev, Azerbaycan'ın Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın TANAP'ın zamanında, hatta planlanan zamandan önce gerçekleşmesinin mümkün olduğuna inandığını belirterek, bu projenin uzantısı olan Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi'nin (TAP) de vaktinde gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi.

Aliyev, Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi'nin önünde yapay engellerin yaratılacağına inanmadığını dile getirdi ve bu projeye engel yaratılması halinde, bu işten hiç kimsenin kazançlı çıkmayacağını söyledi.

İlham Aliyev, TAP projesinde engel çıkması halinde, kendilerinin Türkiye pazarına daha fazla doğal gaz sevkiyatı gerçekleştireceklerini belirtti.

TANAP'ın başlangıç aşamasında yılda onaltı milyar metreküp doğal gaz sevk etme kapasitesine sahip olması planlanıyor. Bu miktarın altı milyar metreküpünün Türkiye'ye, geri kalan kısmının ise Avrupa'ya sevk edilmesi öngörülüyor.

Türkiye'ye bu proje çerçevesinde doğal gazın 2018 yılında ulaşması, Avrupa'ya ise, 2020 yılının başlarında ulaşması hedefleniyor.