Advertisement

Amerika'da tarım dışı istihdam Mayıs ayında beş ayın en yüksek artışını gösterirken, ücretlerde de artış yaşandı. Bu veri ABD ekonomisinin ilk çeyrekteki zayıflıktan toparlanacağına dair iyimserliği destekledi.

ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 280 bin ile beklentinin üstünde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 226.000 olmuştu. ABD'de işsizlik oranı yüzde 5,4'ten yüzde 5,5'e yükseldi. ABD'de saatlik ücretler ise yüzde 0.3 ile 2013'ün ortasından bu yana en yüksek seviyede artış gösterdi.

ABD'de ilk çeyrekte yaşanan zayıflık kendisini en fazla Mart ayı istihdamında ve ilk çeyrek büyümesinde göstermişti. 12 ayın ardından Mart'ta 200 bin seviyesinin altına inen istihdam artışı, Merkez Bankası Fed'in de ekonomideki zayıflığı görerek, faiz artışını en erken Eylül'e kadar ertelemesine yol açmıştı.

New York'ta bulunan BNP Paribas Ekonomisti Laure Rosner veriyi "İstihdam oldukça sağlam. Bu büyümenin de yıl sonunda rayına gireceğini gösteriyor. Bu rakamlar politika yapıcıları ilk çeyrekteki şok karşısında sakinleştirecektir" diye yorumladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Haziran 2015 Cuma, 15:46 Misafir ooo.... çok güzel... dolar yükseleceeeek.allah aşkına kimden yanasınız.