Advertisement

Kolombiya Üniversitesi profesörlerinden Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Fed’in faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede tutmayı sürdürdüğü politikasının ve varlık alımlarının ABD’de zengin ve fakir arasında hali hazırda büyük olan farkı daha da genişlettiğini dile getirdi.

Stiglitz, Fed’in agresif politikasının eşitsizliği artırmış olabileceğini vurguladı. Stiglitz, Ulusal Ekonomik Araştırmalar tarafından yayımlanan çalışmasında, “Düşük faiz oranlarının borçluları kreditörlere karşı koruduğuna yönelik 19. yüzyıl varsayımına zıt olarak, eşitsizlik arttı” değerlendirmesini yaptı.

Varlıklı bireyler varlıklarının büyük bir kısmını, bu tip politikalardan orantısız bir şekilde fayda sağlayan hisse senedi piyasasında tutuyorlar. Fed’in söz konusu politikası ülke ve mortgage tahvilleri alımlarını içeriyor ve parasal genişleme (QE) programı olarak biliniyor.

Stiglitz, “Kapitalistlerin sahip olduğu varlıklara fayda sağlayan politikalar eşitsizliğin artmasına neden oluyor. Parasal genişleme bunu yaptı. Faiz oranlarını düşürmek hisse senedi sahiplerine destek olurken, ülke tahvili sahiplerine zarar veriyor” değerlendirmesinde bulundu.