Advertisement

(14:35'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, değer kaybetti ve gelişen piyasa hisseleleri son 24 yılın en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Türk Lirası, parlamento seçimlerinde Ak Parti'nin hükümeti kurmaya yetecek çoğunluğu elde edememesinin ardından rekor seviyeye gerilerken, Almanya tahvilleri değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 07:20'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Almanya'da DAX Endeksi, yüzde 0.7 gerileyerek, düzeltme olarak adlandırılan duruma girerken, Deutsche Bank AG hisseleri, John Cryan'ın Anshu Jain'in yerine eş CEO'luğa getirilmesinin ardından yüzde 8.2 kadar değer kazandı. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri yükseldi ve bunun sonucu bu kağıdın faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.39'a ulaştı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi düşüşünü 11'nci güne taşırken, Türk Lirası yüzde 4 zayıfladı ve Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi iki yılın en hızlı kaybını yaşadı. Petrol OPEC ülkelerinin petrol kotalarını değiştirmeme kararının ardından düştü.

Dolar, bir Fransız yetkilinin ABD Başkanı Barack Obama'nın G7 liderlerine güçlü doların sorun yarattığını söylediğini belirtmesinin adından değer kaybetti. Ancak daha sonra, bir ABD'li yetkili Obama'ya ilişkin bu haberi yalanladı. G7 liderleri, Pazartesi günü Yunanistan ve kreditörler arasında gerçekleştirilecek görüşmeler öncesi, Yunanistan sorunu konusunda adım atılması çağrısında bulundu. Türkiye'de seçim sonuçları koalisyon beklentilerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmazlıkların artacağı endişelerini güçlendirdi.

Frankfurt'ta B. Metzler Seel Sohn & Co. hisse senedi stratejisti Hendrik Koenig, "Piyasaları yönlendiren tüm olumlu ivme faktörleri ortadan kaktı ya da fiyatlara yansıtıldı," dedi ve "Bir düzeltme bekliyorduk ve bunlardan biri, zamanın açık bir şekilde geçtiği Almanya hisseleri için olabilir. Burada, özellikle Yunanistan'ın durumundan ya da euronun daha da değer kazanmasından kaynaklanabilecek aşağı yönlü baskı var" şeklinde görüş bildirdi.

(14:35'te güncellendi)