Advertisement

Yunanistan’ı kurtarma yardımlarının serbest bırakılması ve temerrütten kaçınılması adına kritik bir hafta bekliyor. Yoğun bürokratik görüşmelerin yaşanacağı hafta öncesinde G7 Zirvesi’nde bir araya gelen dünya liderleri anlaşmalığın nihai bir çözüme ulaştırılması için çarpıda bulundular.

Yunanistan hükümeti ve kreditörleri arasındaki görüşmeler Pazartesi günü Brüksel’de yeniden başlayacak. Başbakan Alexis Tsipras, G7 liderlerinin açmazın çözülmesi ile ilgili ve ekonomik yansımaların genişleme riskine karşı harekete geçilmesine yönelik çağrıda bulunmaları ile baskı hissedebilir.

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in ev sahipliğinde düzenlenen G7 Zirvesi gündemine açmaz ile ilgili endişelerini ekledi. Kanada Başbakanı Stephen Harper, Yunanistan borç krizinin üstesinden gelinmesinin önemine vurgu yaptı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “Liderler arasında Yunanistan ve ortaklarının kritik yapısal reformlara ve büyümeye giden yolda anlaşma sağlamalarının önemi üzerinde fikir birliği sağlandı” dedi. G7 müdahalesi, iki taraf üzerinde de baskıları artırıyor.